Pytanie: Do klasy IV szkoły podstawowej uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na diagnozę zespołu Aspergera. Orzeczenie zostało przyznane na cały drugi etap edukacyjny, czyli na 4 lata i na taki okres w szkole należy zatrudnić nauczyciela współorganizującego. Czy dyrektor może zatrudnić tego nauczyciela na podstawie jednej umowy na czas określony na całe cztery lata? Czy raczej należy co rok nawiązywać nowy stosunek pracy na czas określony?
Pytanie: Uczeń posiada opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o dyskalkulii, jednak nie ma bezpośredniego zapisu o możliwości korzystania z kalkulatora podczas egzaminu ósmoklasisty. Czy w takiej sytuacji można przyznać uczniowi dostosowanie w postaci możliwości korzystania z kalkulatora prostego decyzją rady pedagogicznej?
Pytanie: Nauczyciel sprawował opiekę nad uczniami podczas tzw. nocowanki w szkole, która odbyła się z piątku na sobotę. W związku z tym przysługuje mu dodatkowy dzień wolny do odbioru. Kto decyduje o terminie dnia wolnego od pracy? Czy nauczyciel może wybrać go bez uzgodnienia terminu z dyrektorem?
Pytanie: Kopie których dokumentów z dokumentacji pedagoga i psychologa można przekazać rodzicowi ucznia korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Uczeń nie posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pytanie: Czy godziny ponadwymiarowe można odpracować w inny dzień? Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego, wspomagającym i doradcą metodycznym. W czasie oddelegowania w celu realizowania zadań doradcy metodycznego tracę godziny wspomagania. Czy mogę je odpracować w następnym dniu?
Pytanie: Czy dyrektor może zlikwidować świetlicę dla uczniów klas IV-VIII? W świetlicy jest ograniczona liczba miejsc, dlatego wskazane byłoby ograniczenie opieki do najmłodszych uczniów. Czy dla klas starszych dyrektor może odstąpić od prowadzenia świetlicy?