Pytanie: Uczeń spełnia obowiązek szkolny poza szkołą. Zezwolenie na edukację domową zostało wydane tylko na bieżący rok szkolny. Uczeń przystępuje do wybranych rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, natomiast na inne nie przychodzi. Rodzic nie usprawiedliwia tych nieobecności. Czy dyrektor powinien cofnąć zezwolenie na edukację domową? Jeśli tak, w jakim terminie?
Pytanie: Czy w roku szkolnym 2025/2026 uczeń z Ukrainy kończący szkołę podstawową w Polsce, który nie realizował przyrody w czasie nauki w polskiej szkole, powinien mieć zorganizowany egzamin klasyfikacyjny z tego przedmiotu? Czy na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w miejscu przeznaczonym na ocenę z przyrody należy wpisać poziomą kreskę?
Pytanie: Czy szkoła powinna wykazać w systemie informacji oświatowej zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze jako godziny wsparcia przy uczniu posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Pytanie: Czy uczeń, któremu przedłużono etap edukacyjny, nie otrzymuje świadectwa w roku, w którym nastąpiło to przedłużenie, nie ma wystawianych ocen rocznych i nie podlega klasyfikacji rocznej? Czy uczeń niepromowany podlega klasyfikacji i otrzymuje oceny?
Pytanie: Nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole 1 września 1987 r. Urodziła się 21 października 1964 r. Z dniem 28 lutego 2025 r. przeszła na emeryturę, nie czekając na nagrodę jubileuszową. Nadal jednak jest zatrudniona w szkole na pełnym etacie i pracuje w zawodzie. Czy po przepracowaniu 40 lat będzie jej przysługiwała nagroda jubileuszowa?
Pytanie: Uczeń szkoły ponadpodstawowej posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W orzeczeniu nie wskazano wprost konieczności prowadzenia z nim zajęć indywidualnych. Zespół nauczycieli i specjalistów, po dokonaniu diagnozy funkcjonowania ucznia, uznał jednak, że część zajęć powinna być realizowana indywidualnie albo w grupie do 5 uczniów. Ustalenie to zostało wpisane do IPET. Czy taka dokumentacja, poprzedzona diagnozą, może stanowić podstawę do organizacji tych zajęć oraz do wystąpienia o zgodę do organu prowadzącego?
Pytanie: Czy 26 czerwca 2026 r., tj. dniu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę świetlicową? Czy w dniu zakończenia roku szkolnego czas pracy świetlicy może zostać skrócony?
Pytanie: Czy nadal jest aktualne rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z dnia 16 sierpnia 2018 r.)?