Pytanie: W szkole podstawowej zatrudniono nauczyciela na cały etat 18/18 na czas określony od 7 października 2024 roku do końca roku szkolnego. W dniu 15 października 2024 nauczyciel poinformował, że rezygnuje z pracy i chce rozwiązać umowę przed 21 października 2024 r. W jaki sposób należy rozwiązać umowę? Czy obowiązuje okres wypowiedzenia i jaki? Czy nauczyciel może tak szybko rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony?
Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w przedszkolu w wymiarze 22/22 na stanowiskach logopedy i terapeuty pedagogicznego oraz pedagoga specjalnego (zgodnie z kwalifikacjami). Oprócz tego prowadzi 2 godziny zajęć rewalidacyjnych – są to godziny ponadwymiarowe, które przydzielono na okres od października 2024 r. do czerwca 2025 r. Czy prowadzenie zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu w okresie wakacji przez osobę zatrudnioną w roku szkolnym na całym etacie, powinno być kontynuowane? Czy przydzielenie godzin ponadwymiarowych tylko do końca czerwca jest zgodne z przepisami?
Pytanie: Czy dyrektor szkoły musi uzyskać zgodę rodziców uczniów uczęszczających do klasy, do której ma dołączyć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy rodzice mogą nie wyrazić zgody na przyjęcie nowego dziecka w trakcie roku szkolnego z obawy o pogorszenie warunków do nauki? U nowego ucznia stwierdzona jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym.
Pytanie: Uczeń warunkowo otrzymał promocję do klasy siódmej. Nauczyciel przedmiotu, z którego otrzymał tzw. warunek, przeforsował na radzie uchwałę, aby ten uczeń musiał zaliczyć materiał z klasy szóstej w formie egzaminu na półrocze pod rygorem nieotrzymania promocji do klasy ósmej. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem?
Pytanie: W szkole, do której uczęszczają dzieci z Ukrainy chcemy zatrudnić asystenta międzykulturowego. Jaka jest różnica między asystentem międzykulturowym a asystentem nauczyciela dziecka cudzoziemca?