Zatrudnienie w szkole obcokrajowca pochodzącego z państwa nienależącego do Unii Europejskiej jest skomplikowane pod względem formalnym. Jeszcze trudniejsze jest zatrudnianie nauczycieli, ponieważ mamy tu do czynienia także z przepisami obowiązującymi w systemie oświaty.
W orzeczeniach z poradni często pojawia się zalecenie zatrudnienia dodatkowej kadry. Czy o tym, kto będzie zatrudniony, decyduje dyrektor szkoły? Zdarza się, że mimo zalecenia zatrudnienia nauczyciela wspomagającego, ucznia wspiera pomoc nauczyciela. Dowiedz się, czy to prawidłowe rozwiązanie. Sprawdź, kiedy może decydować, kogo zaangażować do pracy z uczniem.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W podkaście wyjaśniono, na jakiej podstawie określa się wymiar czasu pracy pomocy nauczyciela w szkole ogólnodostępnej w przypadku doręczenia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zgodnie z § 7 ust. 5 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, przedszkolach i szkołach: specjalnych, integracyjnych, ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi lub integracyjnymi za zgodą organu prowadzącego, można zatrudnić dodatkowo pomoc nauczyciela. Pobierz wzór wniosku do organu o wyrażenie zgody na zatrudnienie pomocy nauczyciela.
Zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, w przedszkolach ogólnodostępnych, i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności inne niż autyzm, w tym zespół Aspergera, niepełnosprawności sprzężone, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym, za zgodą organu prowadzącego, można zatrudniać dodatkowo nauczyciela wspomagającego, nauczyciela specjalistę lub pomoc nauczyciela. Pobierz wzór wniosku do organu o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela/pomocy nauczyciela w celu organizacji kształcenia specjalnego
Nie zawsze dostarczenie do szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wiąże się z koniecznością zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. W zaleceniach poradni psychologiczno-pedagogicznej może pojawić się zalecenie wsparcia ucznia przez pomoc nauczyciela. Jakie zasady dotyczące terminu zatrudnienia oraz warunków pracy będą miały zastosowanie w takiej sytuacji?
Sprawdź, jakie wykształcenie powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu oraz w oddziałach przedszkolnych przy szkole podstawowej.
Do polskich szkół coraz liczniej uczęszczają uczniowie cudzoziemscy nieposłujący się językiem polskim. Przepisy prawa oświatowego przewidują różne możliwości związane z zapewnieniem im wsparcia. Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie na stanowisku pomocy nauczyciela osoby władającej językiem kraju pochodzenia ucznia. Sprawdź na jakiej podstawie i z jakim wynagrodzeniem zatrudnić takiego pracownika.
Pomoc nauczyciela ma status pracownika samorządowego. Przepisy nie regulują jednak ani wymiaru zatrudnienia takiej osoby ani zakresu jej obowiązków, zaś w praktyce decyduje o tym dyrektor szkoły. Musi jednak pamiętać, by pomocy nauczyciela nie przydzielać zadań zastrzeżonych dla nauczycieli. Skoro jednym z zadań nauczycieli jest sprawowanie opieki i zapewnienie uczniem bezpieczeństwa, to czy należy uznać, że pomoc nauczyciela nie może w żadnej sytuacji samodzielnie sprawować opieki nad dziećmi?
W przepisach nie ma terminu „nauczyciel wspomagający” – jest to potocznie stosowany termin na określenie stanowiska nauczycieli współorganizujących kształcenie uczniów niepełnosprawnych. W prawie oświatowym, w zależności od rodzaju szkoły stosuje się sformułowanie dotyczące dodatkowego zatrudnienia nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego/współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Często zdarza się, że w ciągu roku szkolnego zmienia się orzeczenie ucznia, który wymaga dodatkowej pomocy w szkole. Ewentualna decyzja w sprawie zamiany osób udzielających uczniowi wsparcia powinna wynikać właśnie z orzeczenia. Jeśli jednak nie wskazano tam szczegółowych zapisów w kwestii zatrudnianej dodatkowo kadry, to nie ma konieczności dokonywania zamiany.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.