Nauczyciel zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych jest zobowiązany do wykonywania zadań określonych w przepisach prawach oświatowego oraz realizowania zadań powierzonych przez dyrektora szkoły. Pobierz przykładowy zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności nauczyciela wspomagającego.
Odroczenie dziecka od obowiązku szkolnego o jeden rok odbywa się na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów kierowany do dyrektora szkoły. Wniosek składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, nie później niż do 31 sierpnia. Do wniosku musi być dołączona opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym.
Zdalne lekcje bez tajemnic. Cz. I. W materiale znajdziesz gotowy zbiór zasad pracy zdalnej z krótkim wprowadzaniem. Możesz używać go w dowolnej formie, dodawać swoje punkty i usuwać/modyfikować te, które nie są adekwatne do Twoich sposobów prowadzenia lekcji.
Zdalne lekcje bez tajemnic. Cz. III. W tym materiale znajdziesz trzy ćwiczenia, które pozwolą Ci się rozluźnić i zapanować nad swoich oddechem, ciałem i głosem. Dobrze jest wykonywać je w samotności, w spokojnym, cichym miejscu.
Na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może ze zezwolić na spełnianie obowiązku nauki poza szkołą. Pobierz wzór decyzji dyrektora w sprawie realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą.
Jeżeli kurator musi przeprowadzić wywiad, jednak z różnych przyczyn nie może przyjść na spotkanie z nauczycielem, często zwraca się do szkoły z pismem o opinię wychowawcy lub pedagoga szkolnego. W tym celu pomocne mogą okazać się gotowe kwestionariusze skonstruowane dla nauczycieli.
Szkoła ma obowiązek zawiadomienia sądu opiekuńczego o każdej sytuacji wystąpieniem naruszeń lub nieprawidłowości po stronie rodziców w zakresie sposobu korzystania z uprawnień lub wypełniania obowiązków wypływających z przysługującej im władzy rodzicielskiej względem małoletnich dzieci. Jeżeli szkoła ma jakiekolwiek podejrzenie co do sposobu wykonywania przez rodziców władzy rodzicielskiej – ma obowiązek zawiadomienia sądu o tym sądu i wystąpienia z wnioskiem o wgląd w sytuację rodzinną. Pobierz wzór wniosku o wgląd w sytuację rodzinną.
Wzór dokumentu. Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.