Każdego roku 8 września obchodzimy Dzień Marzyciela, święto, które zachęca do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w głąb siebie. To idealny moment, aby dać upust wyobraźni, pomyśleć o swoich najskrytszych pragnieniach i odważyć się marzyć o przyszłości. Dzieci w szczególności, dzięki swojej naturalnej ciekawości i kreatywności, są doskonałymi marzycielami, a ten dzień jest doskonałą okazją, aby te zdolności rozwijać i pielęgnować. Proponowane zajęcia mają na celu nie tylko rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów, ale także wzmacnianie pozytywnych relacji rówieśniczych poprzez współpracę i wzajemne wsparcie. Uczniowie będą mieli okazję wspólnie stworzyć Krainę Marzeń, miejsce, w którym wszystkie ich pragnienia mogą się spełnić.
Pierwsze tygodnie nauki w szkole ponadpodstawowej to dla nastolatków czas wzmożonego napięcia wynikającego z adaptacji do nowych warunków. Zawiązuje się grupa, w której uczniowie przyjmują różne role, nawiązują nowe relacje, budują podgrupy, szukają podobnych sobie i zauważają różnice interpersonalne. To naturalne, że na początku poczucie bezpieczeństwa uczniów jest niższe. Nastolatki na rożne sposoby próbują sobie radzić z napięciem. Rozładowują je często śmiechem, pojawiają się konflikty. W grupach, w których funkcjonują uczniowie z ASD warto zadbać szczególnie o integrację i budowanie spójności całego zespołu klasowego. Ze względu na odmienne potrzeby i wzorce zachowań mogą oni zostać narażeni na wykluczenie. Praca nad integracją może temu zapobiec.
Dojrzewanie to czas intensywnego budowania więzi w grupie rówieśniczej. Trudno jednak o stałość w grupie, w której każdy bardzo dynamicznie się zmienia. Dla nastolatków czas szkoły ponadpodstawowej to okres budowania własnej tożsamości, osobowości, poszukiwania punktu odniesienia w postaci podobnych do siebie rówieśników. To również lata rozwijania kompetencji interpersonalnych, które wykorzystujemy przez całe życie. Dobra integracja w grupie rówieśniczej to niezwykle cenny czynnik prawidłowego rozwoju społecznego uczniów. Celem scenariusza jest wsparcie uczniów w budowaniu spójnej, bezpiecznej grupy, w której współpraca to pozytywny i rozwijający proces.
Zajęcia integracyjne dla klasy czwartej to jedno z ważniejszych działań na początku roku szkolnego. Jest to czas, w którym dzieci muszą przystosować się do nowych wyzwań, jakie stawia przed nimi szkoła. Nowi nauczyciele, nowe przedmioty u co za tym idzie - nowe wymagania. Uczniowie różnie radzą sobie z taką sytuacją. Dlatego ważne jest, by poznali się i czuli się ze sobą możliwie jak najlepiej. Osiągnięcie tego celu ułatwi realizacja scenariusza lekcji „Tacy jesteśmy – poznajemy się”.
Obozy i kolonie to czas, w którym dzieci intensywnie uczą się żyć w grupie. Spędzając razem całe dnie rozwijają przeróżne kompetencje społeczne – nawiązują nowe relacje, utrzymują je, rozwiązują większe i mniejsze konflikty. Naturalne jest to, że zachodzi wśród nich proces grupowy, formułują się normy życia grupowego. Celem warsztatu jest wsparcie dzieci w zbudowaniu wspólnego, użytecznego kodeksu grupowego, do którego będą mogły się odwołać w trudnych dla grupy momentach.
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat. Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwrażliwienie ich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, w jakie nieprawdziwe stereotypy na temat niepełnosprawności nie powinny wierzyć.
Grupa, w której funkcjonują uczniowie w pełni sprawni i z niepełnosprawnością ma przed sobą wiele wyzwań. Wprowadzenie do klasy dziecka z zespołem Downa nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od nauczyciela działań, które nie tylko wesprą grupę w budowaniu przyjaznej, pełnej akceptacji atmosfery, ale i ochronią samego ucznia. Celem scenariusza jest wsparcie uczniów w rozwoju spójności grupy poprzez wzmocnienie relacji interpersonalnych. Na portalu znajdziesz również IPET dla dziecka z zespołem Downa
Pierwszoklasiści w pierwszym dniu szkoły mogą odczuwać różne emocje, takie jak podekscytowanie, ciekawość, radość, ale także niepewność, lęk i obawy. Dla wielu z nich jest to nowe i nieznane doświadczenie. Warto już w dniu rozpoczęcia szkoły przeprowadzać zajęcia integracyjne, które pomogą dzieciom i rodzicom łagodnie przejść przez nowe doświadczenie szkolne, budować relacje, rozwijać umiejętności społeczne i stwarzać przyjazną atmosferę w klasie. Integracja i pozytywne doświadczenia z pierwszego dnia szkoły mają długoterminowy wpływ na motywację, zaangażowanie i sukces uczniów w przyszłości.
Dzień Dziecka to dla wielu dzieci ulubiony dzień w roku. Szkoły i przedszkola zamieniają się wtedy w miejsca pełne beztroski, zabawy. Ostatni lata były dla polskich uczniów ogromnie trudne. Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie dały się wszystkim we znaki. Konieczność ciągłej adaptacji do kolejnych społecznych zmian bywała wyczerpująca. W tym roku nareszcie nauczyciele mogą zaproponować dzieciom wspólne wyjście – do kina, teatru, na lody, do lunaparku. Zniesienie pandemicznych obostrzeń przyniosło dużą ulgę.