Progi edukacyjne wyznaczają przechodzenie do kolejnych etapów kształcenia. Wywołują emocje wśród uczniów i ich rodziców. Pobierz folder dla rodziców, w którym znajdziesz wskazówki, jak rodzice mogą wspierać dzieci w przechodzeniu na kolejny etap edukacyjny!
W indywidualnym nauczaniu realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Pobierz druki przydatne do organizacji nauczania indywidualnego!
Dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, na wniosek rodziców może rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej jest możliwe, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie I.
Przygotowany przez pedagoga kwestionariusz należy rozdać wychowawcom klas (najlepiej podczas posiedzenia rady pedagogicznej rozpoczynającej nowy rok szkolny). Nauczyciele w pierwszych dniach września zbierają dane, wypełniają druk, a następnie przekazują go pedagogowi.
Wykazy dotyczą m.in. uczniów wymagających szczególnej troski i opieki wychowawczej, uczniów wagarujących kub nierealizujących obowiązku szkolnego, uczniów pozostających pod nadzorem kuratora, uczniów z rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowia opiekuńczego.
Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci najczęściej jest związana z zaburzeniami koncentracji uwagi i jest dość często występującą trudnością u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pobierz przykładową kartę obserwacji umożliwiająca prowadzenie rozpoznania przez nauczyciela.
Wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego (kaszubskiego) rodzice nie muszą już zgłaszać przy zapisywaniu dziecka do przedszkola – mają na to czas do 20 września.