Zatrudnienie w szkole obcokrajowca pochodzącego z państwa nienależącego do Unii Europejskiej jest skomplikowane pod względem formalnym. Jeszcze trudniejsze jest zatrudnianie nauczycieli, ponieważ mamy tu do czynienia także z przepisami obowiązującymi w systemie oświaty.
Trudności dotyczące zatrudnienia osób pochodzących z Ukrainy sprowadzają się do konieczności spełnienia szeregu wymagań formalnych. Są one związane zarówno z koniecznością uzyskania pozwolenia na pracę, jak i uznania w Polsce kwalifikacji uzyskanych za granicą. Rząd zapowiedział jednak jak najszybsze wprowadzenie specjalnych przepisów upraszczających obecne procedury. Czekamy więc na wydanie przepisów, które ułatwią legalizację pobytu oraz możliwość zatrudnienia w Polsce osób pochodzących z Ukrainy.
W kontekście prawa oświatowego potrzeba szybkiego uproszczenia przepisów wynika przede wszystkim z pilnej potrzeby zatrudnienia w szkołach tzw. asystentów kulturowych, czyli osób władających językiem kraju pochodzenia uczniów. Uczniowie nieznający języka polskiego mają bowiem prawo do pomocy udzielanej przez osobę porozumiewającą się w ich języku ojczystym. Asystent kulturowy nie musi być nauczycielem. Szczegóły w artykule:
Opracowanie: Marta Wysocka