Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta

Dodano: 2 marca 2022
Co dalej z Lex Czarnek? Jest weto Prezydenta

Jaką decyzję w sprawie ustawy Lex Czarnek podjął Prezydent? Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – miał powiedzieć na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Podjęcie decyzji w sprawie kontrowersyjnej ustawy nowelizującej prawo oświatowe było już konieczne. Dobiegał bowiem końca ustawowy termin, w którym prezydent musi zadecydować, co dalej z przepisami uchwalonymi przez Sejm.

Prezydent zawetował ustawę Lex Czarnek

We wtorek 2 marca 2022 r media obiegła informacja o zawetowaniu przez Prezydenta Andrzeja Duda ustawy Lex Czarnek. Oznacza to, że zapowiadane wzmocnienie roli kuratorów oświaty nie wejdzie w życie w najbliższym czasie. Weto dla ustawy jest tym ważniejsze, że niektóre zmiany miały wejść w życie bardzo szybko, bo już w dniu następnym po ogłoszeniu. Dotyczyło to następujących zmian w ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe:

  • art. 110 – arkusz organizacji szkoły i przedszkola.
  • art. 143 ust. 1 – rekrutacja do pierwszych klas publicznych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Ministra Obrony Narodowe.
  • art. 150 w ust. 1 – treść i załączniki do wniosku o przyjęcie do przedszkola, szkoły i innych placówek.
  • w art. 172 w ust. 2 w pkt 7 – statut placówki niepublicznej.
  • w art. 172a - stosowanie do szkół niepublicznych prowadzących kształcenie zawodowe przepisów o ustalaniu zawodów, w których kształci szkoła.

Także z krótkim vacatio legis miały zacząć obowiązywać przepisy nowego art. 66c, który zakładał przekazywanie do ZUS danych o zwolnieniach lekarskich nauczycieli oraz nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej w zakresie zamieszczania w SIO danych dotyczących godzin zajęć organizowanych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Konieczność zastosowania się do ww. przepisów z całą pewnością utrudniłaby pracę dyrektorom, którzy aktualnie koncentrują się na zapewnieniu pomocy uczniom oraz tworzeniem w szkołach miejsc dla uchodźców.

Czy nowelizacji Prawa oświatowego nie będzie?

Dzisiejsze weto dla ustawy Lex Czarnek nie oznacza, że nie zostanie przeprowadzona reforma systemu oświaty. Jak powiedział Prezydent: „Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele różnych środowisk opozycyjnych, o weto do ustawy o systemie oświaty. Ponieważ ja apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, postanowiłem skierować ustawę dotycząca oświaty do ponownego rozpatrzenia (…). Był w tej ustawie szereg rozwiązań, które popierałem i które uważam, że powinny być w efekcie wprowadzone, ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa.”

Źródło: wystąpienie Prezydenta RP otwierające posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (materiał materiał udostępniony w mediach społecznościowych)

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy