MEiN zapowiada: powstaną oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

Dodano: 2 marca 2022
MEiN zapowiada: powstaną oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

Minister Edukacji i Nauki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zapowiedział tworzenie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Oprócz tego poinformował, że fundusze dla organów prowadzących szkoły i przyjmujących uczniów z Ukrainy będą naliczane w cyklu miesięcznym, a nie rocznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy nie musiały angażować własnych środków na ten cel.

Tworzenie oddziałów przygotowawczych i środki dla samorządów

W odpowiedzi na pytanie, jakie są obecnie najważniejsze działania związane z przygotowaniem polskich przedszkoli, szkół i placówek na przyjęcie uczniów, Minister Czarnek wskazał tworzenie oddziałów przygotowawczych. Zwrócił uwagę na to, że obecnie nie wiemy, na jak dług obywatele Ukrainy przybywają do Polski oraz na fakt, że w przeważającej większości dzieci i młodzież nie mówią po polsku.

Jak zapewnił Minister Edukacji i Nauki – jeszcze w marcu samorządy otrzymają dodatkowe środki na edukację dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Czym jest oddział przygotowawczy? Jest to oddział szkolny dla osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. Innymi słowy, oddział przygotowawczy to klasa, do której uczęszczają uczniowie nieznający języka polskiego. Zasady tworzenia tych oddziałów regulują obecnie przepisy ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Nie jest wykluczone, że ze względu na wyjątkową sytuację uczniów z Ukrainy zostaną wprowadzone szczególne specprzepisy upraszczające procedurę tworzenia oddziałów przygotowawczych oraz zasady kwalifikowania uczniów. O tym będziemy informować na bieżąco na łamach portalu.

Czy polskie szkoły mogą już teraz przyjmować uczniów z Ukrainy?

Przemysław Czarnek w wywiadzie dla PAP przypomniał, że już teraz polskie szkoły mogą przyjmować uchodźców. Zwrócił uwagę na to, że przyjęcia można dokonać na podstawie oświadczenia rodziców z informacją o tym, ile klas ukończyło dziecko. Nie są potrzebne dokumenty przetłumaczone na język polski.  

Źródło: www.pap.pl

Tematyka

Sprawdź inne serwisy