Uczniowie z Ukrainy w polskich klasach oraz w oddziałach przygotowawczych mierzą się różnymi problemami, mają różne przeżycia, które rzutują na ich funkcjonowanie w szkole. Nauczyciele i asystenci nauczycieli mówiący w języku ukraińskim dokładają wszelkich starań, żeby wesprzeć uczniów, jednak to rodzice mają największy wpływ na funkcjonowanie dzieci. Poniższe informacje mają na celu pomóc ukraińskim rodzicom zaopiekować się dziećmi, stanowią wskazówki, które pomogą im zrozumieć pewne zachowania dzieci i ich powód oraz zauważyć niepokojące objawy, które wymagają zwrócenia się po pomoc do specjalistów. Informacje te może przekazać na zebraniu z rodzicami asystent nauczyciela, jeżeli rodzice nie rozumieją języka polskiego. Materiał przygotowano w języku polskim oraz ukraińskim. Dołączono także ankietę, której wypełnienie ułatwi nauczycielom planowanie pracy.
Na koniec spotkania warto podać rodzicom dane kontaktowe do placówek, które zajmują się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, gdzie pracują specjaliści mówiący w języku ukraińskim lub rosyjskim.
Dyrektor szkoły podstawowej oraz psycholog szkolna dzielili się swoimi wnioskami dotyczącymi pandemii, nauki zdalnej oraz wpływu wojny w Ukrainie na stan psychiczna dzieci i młodzieży. Goście odpowiadali m.in. na pytania, czy niemal dwuletni okres zdalnej sprawił, że uczniowie się zmienili i jakie negatywne konsekwencje izolacji można obecnie zauważyć? Wspólnie zastanawialiśmy się, jakiego wsparcia najbardziej potrzebują teraz uczniowie i nauczyciele oraz czy propozycje MEiN są adekwatne i wystarczające.
Od kilku tygodni w tysiącach szkół w całej Polsce uczą się dzieci, które wraz ze swoimi rodzinami uciekły z Ukrainy. Dwa lata temu z powodu pandemii szkoły musiały, w ciągu kilku tygodni przekształcić się w funkcjonujące całkowicie zdalnie instytucje edukacyjne. W tym roku mierzą się z przekształceniem na miejsca dwujęzycznego nauczania. Jak w obliczu kryzysu migracyjnego zadbać o dobro uczniów i nauczycieli? Jak poradzić sobie w nowej, wielokulturowej rzeczywistości?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała podstawowe zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem w sytuacji kryzysu humanitarnego. To zestaw zasad, których celem jest zapewnienie dzieciom z doświadczeniem uchodźczym lepszej ochrony przed krzywdzeniem w miejscach tymczasowego pobytu. Przeczytaj i udostępnij.
W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono ozporządzenie zmieniające zasady klasyfikowania uczniów z Ukrainy w oddziałach przygotowawczych. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakie rozwiązania dla cudzoziemców realizujących obowiązek szkolny i obowiązek nauki określa aktualne prawo oświatowe.
Aktualne przepisy pozwalają zwiększyć liczbę dzieci w oddziale przedszkolnym i klasie szkolnej, jeżeli zapisane ma zostać dziecko z Ukrainy. Przekroczenie limitu nie jest jednak możliwe w każdym przypadku zgłoszenia się do szkoły lub przedszkola ukraińskiego dziecka. Przyjęcie do oddziału liczącego 25 dzieci jest możliwe, jeżeli ma dotyczyć dziecka przebywającego w Polsce od 24 lutego 2022 r.
Dzieci i młodzież z Ukrainy, które zgodnie z polskim prawem powinny realizować w Polsce obowiązki edukacyjne, mogą być z nich zwolnione. Jeżeli rodzic lub opiekun złoży w urzędzie gminy odpowiednie oświadczenie, realizacja obowiązku przedszkolnego, szkolnego i nauki nie będzie egzekwowana. A co, jeżeli rodzic chce, aby dziecko jednocześnie uczęszczało do szkoły w Polsce, gdzie będzie poznawało język polski i zdalnie pobierało naukę w szkole ukraińskiej?
Pobierz:
Na stronie internetowej MEiN opublikowano zasady uznawania kwalifikacji nauczycieli z Ukrainy. Sprawdź, kiedy dyrektor może zatrudnić nauczyciela z Ukrainy bez nostryfikacji dyplomu.
Wiceminister edukacji i nauki udziela wyjaśnień dotyczących obowiązku przystąpienia przez uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty. Jak informuje – młodzi uchodźcy nie mają obowiązku przystępowania do tego sprawdzianu.
W czasie porannej rozmowy na antenie Radia Zet, Dariusz Piątkowski – wiceminister edukacji i nauki odpowiadała na pytania dotyczące oceniani i klasyfikowania dzieci i młodzieży z Ukrainy. Czy możemy spodziewać się specjalnego rozporządzenia w tej sprawie?
Od początku wojny w Ukrainie troszczymy się o dzieci polskie i ukraińskie. Uczniowie z Ukrainy zostali objęci szczególną opieką i troską. Minister Edukacji i Nauki wydaje przepisy, tworzone są oddziały przygotowawcze, dzieci uczą się języka polskiego, nauczyciele poznają język ukraiński. Cała uwaga koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa i opieki ukraińskim dzieciom. Warto natomiast zwrócić uwagę na uczniów pochodzących z Rosji czy Białorusi, również otoczyć ich opieką i być uważnym w stosunku do nich. O nich właściwie nie mówi się w kontekście ataku Rosji na Ukrainę. Dowiedz się, o czym pamiętać, jeżeli w klasie lub szkole uczą również uczniowie z Rosji, Białorusi czy Czeczenii. W artykule znajdują się proste wskazówki, których zastosowanie nie wymaga dysponowania zaawansowaną wiedzą na tematy dotyczące geopolityki.
W Dzienniku ustaw opublikowano już nowe rozporządzenie MEiN dotyczące włączania uchodźców z polskiego systemu oświaty. Sprawdź, jakie rozwiązania wprowadzają przepisy wydane w celu zapewnienia wsparcia osobom przybywającym do Polski z Ukrainy z związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
W sobotę 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano tzw. specustawę ukraińską. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w odniesieniu do oświaty zawiera postanowienia znane z projektu. Co ważne, do dzieci z Ukrainy nie mają zastosowania przepisy art. 37 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, czyli przepisy o edukacji domowej.
Zamiast rodzica – osoba sprawująca opiekę nad uczniem, zamiast 15 uczniów w oddziale przygotowawczym – aż 25 uczniów i aż 6 godzin na naukę języka polskiego. W Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie MEiN ws. kształcenia uczniów z zagranicy, które nie znają języka. Sprawdź, jak zorganizować oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.
W środę 9 marca 2022 r. Sejm uchwalił tzw. specustawę ukraińską. W ustawie znalazły się ważne zapisy dotyczące organizacji kształcenia dla uczniów przybywających z Ukrainy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.