Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – jest zmiana w przepisach

Dodano: 11 marca 2022
Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – jest zmiana w przepisach

Zamiast rodzica – osoba sprawująca opiekę nad uczniem, zamiast 15 uczniów w oddziale przygotowawczym – aż 25 uczniów i aż 6 godzin na naukę języka polskiego. W Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie MEiN ws. kształcenia uczniów z zagranicy, które nie znają języka. Sprawdź, jak zorganizować oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.

Wciąż zwiększająca się liczba uczniów z Ukrainy przyjmowanych do polskich szkół wywołała potrzebę zmiany przepisów dotyczących kształcenia ich w ramach systemu.

Zmiany mają na celu ułatwienie przyjmowanie do szkół dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy nie posiadają kompletu wymaganych dokumentów oraz pozostają pod opieką innych osób niż rodzice. Ze względu na dużą liczbę nowych uczniów i potrzebę tworzenia oddziałów przygotowawczych na większą skalę niż dotychczas, zwiększono limit uczniów w jednej klasie. Natomiast w celu ułatwienia dzieciom i młodzież z Ukrainy szybkiej adaptacji w polskim środowisku, zwiększono tygodniową liczbę godzin nauki języka w tych oddziałach. Zmiany obowiązują od 11 marca 2022 r.

Łatwiej zapisać dziecko do szkoły, dyrektor szkoły przyjmie dokumenty od opiekuna

Dzięki wprowadzonym zmianom już nie tylko rodzice, ale również osoby sprawujące opiekę na uczniem, mogą składać:

  • wnioski o przyjęcie do szkoły,
  • oświadczenia dotyczące sumy lat nauki szkolnej,
  • opinie o zakwalifikowaniu ucznia do określonej szkoły i klasy,
  • odwołanie od decyzji o odmowie przyjęcia ucznia do szkoły.

Wprowadzenie ww. możliwości ma ogromne znaczenie w kontekście sytuacji uczniów przybywających z kraju ogarniętego konfliktu zbrojnego. Wielu z nich przyjechało do Polski bez rodziców, a opiekę sprawują dziadkowie lub inni członkowie rodziny. Rozstawienie w przepisach regulacji wskazujących, że decyzje związane z podjęciem nauki w Polsce w rzeczywistości pozbawiałoby ich możliwości zapisania do szkoły w Polsce.

Oddziały przygotowawcze dla dzieci uchodźców z Ukrainy mogą liczyć 25 uczniów

Dotychczasowe przepisy wskazywały, że liczba dzieci i młodzieży w oddziale przygotowawczym nie może przekroczyć 15 uczniów. Od 11 marca 2022 r. do jednego oddziału może uczęszczać nawet 25 uczniów. Zwiększenie liczby o 10 osób ma na celu ułatwienie organom prowadzącym zorganizowanie nauki dla uczniów przebywających do Polski w związku z trwającym w Ukrainie konfliktem zbrojnym.

Co najmniej 6 godzin nauki języka polskiego w tygodniu

Ważną zmianą w przepisach jest zwiększenie wymiaru godzin przeznaczonych na naukę polskiego w oddziałach przygotowawczych. W obecnym stanie prawnym w oddziałach przygotowawczych należy prowadzić naukę języka polskiego według programu nauczania opracowanego na podstawie ramowego programu kursów dla cudzoziemców, w wymiarze nie niższym niż 6 godzin tygodniowo. Wcześniej liczba ta nie mogła być niższa niż 3 godziny tygodniowo.

Co to znaczy, że naukę języka dla dzieci z Ukrainy prowadzi się według określonego programu?

W tym miejscu należy jeszcze wyjaśnić, co to znaczy naukę języka w oddziale przygotowawczym prowadzi się według określonego programu. Otóż, art. 92 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej stanowi, że minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, określi, w drodze rozporządzenia, ramowe programy kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców, uwzględniając różnice kulturowe między różnymi grupami uczestników. Program ten został określony w rozporządzeniu MEN z 18 lutego 2011 r. w sprawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców. Polski system oświatowy określa więc wytyczne dotyczące nauki języka przez młodzież i dzieci ukraińskie, które znają tylko język ukraiński.

Program ramowy jest podstawą opracowania programów kursów językowych dostosowanych do wieku, pochodzenia, potrzeb i możliwości uczestników kursów.

Przeczytaj również:

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy