Dążenie do zapewnienia uczniom z Ukrainy szybkiej adaptacji i optymalnych warunków kształcenia w polskich szkołach oznacza konieczność organizowania intensywnej nauki języka polskiego. Przepisy prawa oświatowego określają minimalną liczbę godzin zajęć językowych, które szkoła musi zorganizować dla ucznia. Sprawdź, ile wynosi ona w oddziale ogólnodostępnym, a ile w oddziale przygotowawczym.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono ozporządzenie zmieniające zasady klasyfikowania uczniów z Ukrainy w oddziałach przygotowawczych. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakie rozwiązania dla cudzoziemców realizujących obowiązek szkolny i obowiązek nauki określa aktualne prawo oświatowe.
Zamiast rodzica – osoba sprawująca opiekę nad uczniem, zamiast 15 uczniów w oddziale przygotowawczym – aż 25 uczniów i aż 6 godzin na naukę języka polskiego. W Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie MEiN ws. kształcenia uczniów z zagranicy, które nie znają języka. Sprawdź, jak zorganizować oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.
W związku z obecną sytuacją wiele samorządów zdecydowało o utworzeniu w szkołach oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Celem tworzenia tych oddziałów jest zorganizowanie kształcenia do potrzeb i i możliwości uczniów nieznających języka polskiego. Jak wiadomo, uczniowie ci muszą realizować jednak polską podstawę programową kształcenia ogólnego. Wobec tego, czy nauczyciel musi mieć dodatkowe kwalifikacje? Sprawdź, jakie powinny być kwalifikacje nauczyciela w oddziale przygotowawczym.
Przeczytaj również:
Minister Edukacji i Nauki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zapowiedział tworzenie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Oprócz tego poinformował, że fundusze dla organów prowadzących szkoły i przyjmujących uczniów z Ukrainy będą naliczane w cyklu miesięcznym, a nie rocznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy nie musiały angażować własnych środków na ten cel.
Odział przygotowawczy to oddział organizowany dla uczniów, którzy ze względu na wcześniejsze kształcenie za granicą oraz słabą znajomość języka polskiego, zaburzenia w komunikacji oraz trudności adaptacyjne, wymagają dostosowania procesu i organizacji kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych. Mogą uczęszczać do niego cudzoziemcy oraz osoby będące obywatelami polskimi. Sprawdź, jak wygląda ocenianie uczniów w oddziale przygotowawczym. Dowiedz się, czy uczniowie zakwalifikowani do takiego oddziału otrzymują inne świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.