Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla uczniów z Ukrainy

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 28 marca 2022
Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla uczniów z Ukrainy

Wiceminister edukacji i nauki udziela wyjaśnień dotyczących obowiązku przystąpienia przez uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty. Jak informuje – młodzi uchodźcy nie mają obowiązku przystępowania do tego sprawdzianu.

W poniedziałek 28 marca 2022 r. Dariusz Piątkowski (wiceminister edukacji i nauki) wyjaśnił, że nowe przepisy nie nakładają na uczniów z Ukrainy obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022. Dzieci, które nie przystąpią do tego sprawdzianu będą powtarzały VIII klasę.

Nowe przepisy nie nakazują. Lecz umożliwiają przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia MEiN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy:

w roku szkolnym 2021/2022 w przypadku uczniów realizujących obowiązek szkolny będących obywatelami Ukrainy deklarację o przystąpieniu do egzaminu ósmoklasisty, składa się w terminie do dnia 11 kwietnia 2022 r. Deklarację wypełnia się tylko w zakresie języka obcego nowożytnego, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

Przepis ten został odczytany jako nałożenie na uchodźców zapisanych do VIII klas obowiązku przystąpienia do egzaminu. Tymczasem, jak wyjaśnił Dariusz Piątkowski, intencją prawodawcy było umożliwienie im zdawania tego egzaminu. Resort edukacji i nauki chciał bowiem uniknąć zarzutu, że uczniowie, którzy czują się na siłach, nie mogą zdawać egzaminu ze względu na p[przepisy i terminy, które już minęły dla polskich uczniów.

Uczniowie, którzy nie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty nie ukończą szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023 będą powtarzać ósmą klasę.

Co na to prawo oświatowe?

Konsekwencje nieprzystąpienia do egzaminu ósmoklasisty zostały określone w art. 44q ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Przepis ten stanowi, że uczeń szkoły podstawowej, który nie spełnił warunków, o których mowa w ust. 1 (wśród nich wymieniono m.in. przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty) powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystępuje w roku szkolnym, w którym powtarza tę klasę, do egzaminu ósmoklasisty.

Przepisy rozporządzenia MEiN z 21 marca 2022 r.  w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wprowadzają możliwość przystąpienia dla uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty poprzez ustalenie terminu na złożenie deklaracji niezbędnej do przystąpienia do tego egzaminu. Nie są jednak tożsame z nałożeniem na uczniów obowiązku przystąpienia do tego egzaminu.

Przeczytaj również:

Opracowanie: Marta Wysocka
Dodano: 28 marca 2022

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy