Niektórzy ósmoklasiści podczas egzaminu końcowego będą korzystali z pomocy nauczyciela wspomagającego w czytaniu i pisaniu. Trzeba pamiętać, że rola tego nauczyciela istotnie różni się od roli nauczyciela współorganizującego proces kształcenia specjalnego. Wspomaganie ucznia na egzaminie ósmoklasisty ogranicza się bowiem do udzielania mu wsparcia w wypełnianiu arkusza, nie zaś rozumienia poleceń czy poszukiwania prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Na czym więc dokładnie polega wspomaganie ucznia na egzaminie ósmoklasisty? Jak przebiega przystąpienie do egzaminu w asyście nauczyciela wspomagającego?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty korzystając z dostosowania warunków przeprowadzania tego egzaminu do swoich potrzeb. Jednym z dostosowań może być zapewnienie obecności i pomocy nauczyciela wspomagającego w czytaniu i w pisaniu. Jakie kwalifikacje powinien mieć ten nauczyciel? Czy powinien być to nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia specjalnego?
W przypadku uczniów objętych nauczaniem indywidualnym egzamin ósmoklasisty może zostać przeprowadzony w domu. Nie jest to jednak obowiązek. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają zakazu pisania tego egzaminu w szkole. Wręcz przeciwnie – zorganizowanie egzaminu w domu ucznia powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach.
Od 27 września 2023 r. obowiązuje nowy przepis art. 44zw ust. 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wprowadza on zmiany w zasadach zwalniania uczniów z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź szczegóły.
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej opublikowano terminy egzaminów, które zostaną przeprowadzone w 2024 r. Sprawdź, kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty oraz kiedy zostaną ogłoszone jego wyniki.
Co roku po zakończonych egzaminach ósmoklasistów wraca pytanie o wynagrodzenie nauczycieli, którzy w tych dniach nie zrealizowali godzin ponadwymiarowych. Czy nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w dniu egzaminu ósmoklasisty? Poznaj odpowiedź eksperta.
Okres przedegzaminacyjny to czas intensywny: pełen nauki, emocji, nadziei i obaw. Dla młodzieży tym bardziej stresujący, że często muszą sprostać oczekiwaniom rodziców i nauczycieli. Poniższy tekst przedstawia postawy uczniów i dorosłych wobec egzaminów. Zawiera wskazówki dla wychowawców i specjalistów szkolnych, które pomogą im owe postawy diagnozować, a także wspierać podopiecznych emocjonalnie i wychowawczo. Dowiedz się, jak zadbać o to, by uczeń umiał podejść do ważnego egzaminu opanowany, a także by wiedział, co robić, gdy pojawia się nadmierne napięcie.
Wykorzystaj:
Uczniowie z Ukrainy przystępujący do egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 będą mogli wybrać język obcy, którego nie uczyli się w polskiej szkole. Sprawdź, który język obcy na egzamin ósmoklasisty może wybrać dziecko z Ukrainy.
Podczas egzaminu ósmoklasisty uczniowie z Ukrainy mogą korzystać ze specjalnych dostosowań. Pobierz infografikę z informacjami o tych dostosowaniach. Więcej na ten temat w artykule: Egzamin ósmoklasisty dla ucznia uchodźcy z Ukrainy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.