Wraz z rozpoczęciem nauki przez ucznia rodzice i dzieci są poddani presji czekających ucznia egzaminów. Często już na pierwszych spotkaniach nauczyciela z rodzicami mówi się o końcowych egzaminach, czasem czysto informacyjnie, czasem jednak pomiędzy informacjami zdarzają się przestrogi, rady, a nawet wizje nieprzyjemnych konsekwencji, które czekają dziecko, jeśli od razu nie zabierze się do pracy. Rodzice słyszą, że powinni dopilnować, pomóc, motywować. W konsekwencji, u większości z nich pojawia się mobilizacja, potrzeba działania, a często napięcie i stres. Pragną pomóc dziecku, zapewnić mu jak najlepszy start w życiu. Chcieliby okazać się dobrymi, odpowiedzialnymi rodzicami. Co mogą zrobić, aby wesprzeć dziecko i nie dać się zwariować? Jakie informacje i wskazówki może przekazać rodzicom nauczyciel czy wychowawca klasy?
We wtorek 11 sierpnia 2020 r. Minister Edukacji Narodowej poinformował, że w 2021 roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony pod koniec maja. Zdaniem MEN oraz CKE zmobilizuje to uczniów do systematycznej nauki do końca roku szkolnego.
Nie wszyscy uczniowie klas ósmych przystępują do egzaminów ósmoklasisty w tzw. pierwszym terminie, tj. w czerwcu. Część z nich egzamin napisze dopiero w lipcu. Pojawia się wątpliwość – czy takiemu uczniowi można wydać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej w tym samym terminie, w którym otrzymają je pozostali uczniowie?
Minister Edukacji Narodowej poinformował o podpisaniu rozporządzenia regulującego procedury, terminy oraz opisy czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych w 2020 roku: maturalnego, ósmoklasisty, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania tegorocznych egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego.
24 kwietnia 2020 r. podczas konferencji prasowej Ministra Edukacji Narodowej ogłoszono harmonogram tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy.
Uczniowie i nauczyciele nie wrócą do szkół i placówek oświatowych po świętach wielkanocnych. Egzamin ósmoklasisty i matura nie odbędą się terminach wyznaczonych w harmonogramie.
Katalog dostosowań warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty uczniów mających trudności adaptacyjne związane w wcześniejszym kształceniem za granicą obejmuje cztery pozycje. Sprawdź, z jakich warunków przeprowadzania egzaminu mogą skorzystać.
Przeczytaj również:
Jak wynika z najnowszych nowelizacji rozporządzeń MEN każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Przedstawiamy 2 ważne zmiany dotyczące komisji egzaminacyjnych na najbliższe egzaminy ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny.
Już od przyszłego tygodnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk nauczycieli. Nadal jednak wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, jak np. uczestnictwo w komisjach egzaminacyjnych. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych przez nauczycieli pytań związanych ze strajkiem.
W związku z planowanym na kwiecień br. strajkiem nauczycieli, MEN wprowadza zmiany w wyznaczaniu składu komisji egzaminacyjnych – będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza szkoły. Sprawdzamy szczegóły zmian.
CKE opublikowało wnioski dotyczące przeprowadzonej w grudniu 2018 r. diagnozy kompetencji ósmoklasistów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło stawki dla egzaminatorów, którzy będą pracować przy egzaminie ósmoklasisty. Sprawdzamy, jakie będą stawki w 2019 roku.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Sprawdź, kiedy szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2019 r.: ósmoklasisty, gimnazjalnego oraz maturalnego. I tak egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 15 kwietnia do 17 kwietnia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.