Zmiany w egzaminie ósmoklasisty – czego spodziewać się w roku szkolnym 2021/2022 i następnych latach

Dodano: 21 lipca 2021
Zmiany w egzaminie ósmoklasisty – czego spodziewać się w roku szkolnym 2021/2022 i następnych?

Podobnie jak w odniesieniu do egzaminu maturalnego, ze względu na pandemię, planowane są zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Co ważne, planowane są również zmiany w przepisach dotyczących postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych. Dowiedz się, co przewiduje projekt ustawy.

Z powodu trwającego blisko półtora roku zdalnego nauczania, konieczne jest określenie sposobu przeprowadzania egzaminów zewnętrznych od roku szkolnego 2021/2022 i w kolejnych latach szkolnych. W projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw uwzględniono skutki prowadzenia zdalnego sposobu kształcenia uczniów w czasie stanu epidemii.

Odrębne wymagania egzaminacyjne – utrzymanie zawężonego katalogu

W roku szkolnym 2021/2022, podobnie jak w roku szkolnym 2020/2021, egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych.

Wymagania te będą stanowiły zawężony katalog w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego i będą tożsame z wymaganiami egzaminacyjnymi na rok szkolny 2020/2021.

Co ważne, od roku szkolnego 2022/2023 egzaminy będą przeprowadzane na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Terminy egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 i kolejnych latach

W roku szkolnym 2021/2022 egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony:

1. w terminie głównym:

  • w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym – w maju,
  • w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym – w styczniu;

2. w terminie dodatkowym:

  • w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym – w czerwcu,
  • w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym – w maju.
Zmiana terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ma charakter stały. Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ósmoklasisty zawsze będzie przeprowadzany w maju.

Obowiązkowe przedmioty na egzaminie ósmoklasisty

Projekt ustawy przewiduje od roku szkolnego 2021/2022 rezygnację z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • geografia lub historia.

Rezygnacja wynika przede wszystkim z postulatów zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki przez środowiska nauczycieli i rodziców. Wyrażali obawy, że egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru  powoduje konieczność skupienia się ucznia na jednym przedmiocie kosztem przedmiotów pozostałych.

Procedura rekrutacyjna – skrócenie terminów dlawójta (burmistrza, prezydenta miasta)

W projekcie przewidziano skrócenie do 5 dni terminu dla wójta (burmistrza, prezydenta miasta), na potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniu o wielodzietności rodziny oraz oświadczeniu o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem (oświadczenie dołącza się do wniosku o przyjęcie w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół i placówek oświatowych.

Postępowanie odwoławcze zakończy się szybciej

Ponadto, planuje się skrócenie do 3 dni terminu na poszczególnych etapach postępowania odwoławczego, dla rodziców niepełnoletnich kandydatów lub pełnoletnich kandydatów oraz dla komisji rekrutacyjnej i dyrektora publicznej szkoły lub placówki oświatowej.

Źródło:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy