Egzaminy w 2021 r. CKE ogłosiła wytyczne sanitarne

Dodano: 19 kwietnia 2021
Egzaminy w 2021 r. CKE ogłosiła wytyczne sanitarne

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wytyczne sanitarne, których należy przestrzegać podczas egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych  i egzaminów zawodowych w 2021 r.

Wytyczne sanitarne ogłoszone przez CKE dotyczą egzaminów:

  • ósmoklasisty,
  • maturalnego,
  • potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
  • zawodowego,
  • eksternistycznych.

Dokument zawierający wytyczne sanitarne do przeprowadzenia egzaminów w czasie pandemii koronawirusa został podzielony na pięć sekcji:

Sekcja 1.

podstawowe wytyczne dotyczące m.in. tego, kto może przyjść na egzamin, kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu oraz zasad korzystania z przyborów podczas egzaminów

Sekcja 2.

 

wytyczne dotyczące środków ochrony osobistej zdających oraz innych osób biorących udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów, w tym zasady dotyczące zakrywania ust i nosa

Sekcja 3.

 

wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń, w tym sposobów aranżacji budynku szkoły oraz sal egzaminacyjnych

Sekcja 4.

wytyczne dotyczące możliwych modyfikacji w sposobie przeprowadzania egzaminu

Sekcja 5.

 

wytyczne dotyczące szczególnych rozwiązań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeprowadzania egzaminu z danego przedmiotu, z danej kwalifikacji lub w danej sytuacji

Sekcja 6.

Wytyczne określające sposób postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u członka zespołu egzaminacyjnego, u obserwatora lub uzdającego

Egzamin tylko dla zdrowych…

Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły1, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana wprzeprowadzanie egzaminu –bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.

… którzy nie są objęte kwarantanną i nie zamieszkują z osobą w izolacji

Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminunie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych

Wyjątek dotyczy tzw. ozdrowieńców (osób, które przechorowały COVID-19) oraz osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Te osoby mogą przyjść na egzamin także wtedy, gdy w miejscu zamieszkania przebywają z osobą chorą lub na kwarantannie.

Bez rodziców i osób towarzyszących

Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie: zdający, osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu i inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.

Uczniowie innych klas oraz nauczyciele mogą przebywać na terenie szkoły, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu . W szkole mogą pojawić się również pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.

Rodzic może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Do szkoły w maseczce, którą można będzie zdjąć

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający muszą zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz zasłaniać nos i usta maseczką. Maseczki będzie można zdjąć po zajęciu miejsc przez zdających lub podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego.

Maseczkę trzeba będzie założyć ponownie, kiedy:

  • do zdającego podejdzie przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
  • zdający będzie chciał wyjść do toalety,
  • do zdającego podejdzie asystent techniczny lub egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej)
  • zdający skończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wyjdzie z sali egzaminacyjnej.

Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni

W swoich wytycznych CKE uwzględniła również wymagania dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia szkoły.

Przy wejściu do budynku musi pojawić się informacja:

  • dotycząca objawów COVID-19 oraz sposobów zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2,
  • zawierająca nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej,
  • zawierająca adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego,
  • zawierająca numery telefonów do służb medycznych,
  • zawierająca numer infolinii NFZ w sprawie SARS-CoV-2 (800 190 590).
Aktualne informacje na temat SARS-CoV-2 są dostępne na stronie internetowej GIS: www.gov.pl/koronawirus.

Przy wejściu do budynku należy umieścić płyn do dezynfekcji, instrukcję właściwej dezynfekcji oraz informację o obowiązku użyciu tego środka. Płyn powinien być dostępny również we wszystkich pomieszczeniach, w których przeprowadzany będzie egzamin.

Między zdającymi co najmniej 1,5 m odstępu

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach. Warunkiem jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. CKE nie wprowadza ograniczeń dotyczących liczby osób w Sali, jednak zaleca – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Na egzaminy z własnymi przyborami

Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmiennych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających, to konieczna jest ich dezynfekcja. W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna.

Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

Pozostałe informacje na temat wytycznych sanitarnych obowiązujących podczas egzaminów przeprowadzanych w 2021 r. znajdują się w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów.

Źródło:

Strona internetowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: www.cke.gov.pl

Tematyka

Sprawdź inne serwisy