egzamin maturalny

Co grozi za ściąganie na maturze? Jak maturzysta może odwołać się od unieważnienia egzaminu?

Co grozi za ściąganie na maturze? Jak maturzysta może odwołać się od unieważnienia egzaminu?

Ostatnie dni przez zakończeniem roku szkolnego maturzystów to z jednej strony czas intensywnego powtarzania materiału, z drugiej – udzielanie wskazówek dotyczących przebiegu samego egzaminu. Warto jeszcze raz przypomnieć uczniom o zasadach obowiązujących na egzaminie.  Być może potrzebne jest przypomnienie, jakie konsekwencje może ponieść osoba, która postanowi oszukiwać i zaryzykować wniesienie lub korzystanie z niedozwolonych pomocy? Może lepiej, aby majówkę, zamiast na przygotowywanie ryzykownych ściąg, poświęcili na ostatnie powtórki, a przede wszystkim – relaks? Sprawdź, co grozi za ściąganie na maturze.

Absolwent ma obowiązek samodzielnie rozwiązywać zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym. W szczególności powinien on tworzyć własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu. Wszelkie działania związanie z odstąpieniem od zasady samodzielności najprawdopodobniej będą skutkowały unieważnieniem egzaminu.
Unieważnienie egzaminu maturalnego może nastąpić:
  • podczas egzaminu lub
  • po egzaminie, w tym również, jeżeli podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej stwierdzone zostanie niesamodzielne rozwiązywanie zadania lub zadań egzaminacyjnych przez zdającego.
Unieważnienie podczas egzaminu następuje, jeżeli zdający:
  • rozwiązuje zadania egzaminacyjne niesamodzielnie,
  • wniósł na salę egzaminacyjną jakiekolwiek urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej,
  • wniósł na salę egzaminacyjną materiały lub przybory niewymienione w komunikacie dyrektora CKE o przyborach,
  • zakłóca prawidłowy przebieg egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym.
W każdym z wymienionych przypadków przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu zdającemu egzamin.
Absolwent w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o unieważnieniu, może wnieść do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zastrzeżenia do rozstrzygnięcia dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Zastrzeżenia wnosi się za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. 
Dyskalkulia a dostosowania na maturze z matematyki

Archiwalny Dyskalkulia a dostosowania na maturze z matematyki. Wyjaśnienia MEiN

Rozwojowe zaburzenia arytmetyczne (wg ICD-10 specyficzne zaburzenia matematyczne), powszechnie nazywane dyskalkulią to w dużym uproszczeniu zaburzenie zdolności wykonywania działań matematycznych. W literaturze wyróżnia się wiele różne rodzaje dyskalkulii (werbalna, leksykalna, graficzna, wykonawcza, operacyjna czy pojęciowo-poznawcza). Łączy je jedno – diagnoza dyskalkulii poparta odpowiednim dokumentem wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną umożliwia dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb ucznia. Na czym polegają dostosowania na maturze dla osób z dyskalkulią i czy są wystarczające?  Na ten temat wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji i Nauki – poznaj te wyjaśnienia.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy jest możliwe zwolnienie osób z dyskalkulią z obowiązku zdawania matury z matematyki?
  • Czy istnieje możliwość obniżenia progu zdawalności na maturze z matematyki dla osób z dyskalkulią?
  • Z jakich dostosowań na egzaminie maturalnym kogą skorzystać osoby z diagnozą dyskalkulii?
  • Komu przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania matury?
  • Kto sprawdza prace maturalne uczniów posiadających opinię o dyskalkulii?
  • Jakie są zasady oceniania zadań otwartych w pracach zdających z dyskalkulią?
  • Jak przebiega sprawdzanie prac maturalnych osób ze stwierdzoną dyskalkulią?
Sprawdź inne serwisy