W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Edukacji i Nauki wyjaśniło, że nie przewiduje dostosowania terminów ogłoszenia wyników matury do terminów rekrutacji na zagraniczne uczelnie. Wyniki matury przeprowadzonej w 2023 r. zostaną ogłoszone na stronie OKE w systemie ZIU – 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano. Wyniki egzaminu poprawkowego poznamy natomiast 8 września 2023 r. Dowiedz się, jak przebiega sprawdzanie prac maturalnych i czy jest szansa, że termin ogłoszenia wyników będzie dopasowany do terminów rekrutacji na studia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Uczniowie i absolwenci, którzy planują aplikowanie na zagraniczne uczelnie wyrażają niepokój wywołany późnym ogłoszeniem wyniku matury w 2023 r. Od 2023 roku data ta ulegnie bowiem zmianie z dotychczasowej 5 lipca na 7 lipca. Taka sytuacja sprawia, że nie będą mieli możliwości terminowego przesłania do uczelni zagranicznych dokumentów niezbędnych do udziału w rekrutacji. W związku z tą sytuacją do Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowano interpelację poselską, w której poproszono o odpowiedzi na następujące pytania:
Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w formule 2023 r. regulują przepisy:
Zgodnie z tymi przepisami egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminie:
zgodnie z ogłaszanym corocznie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, komunikatem dyrektora tej Komisji,
Terminy ogłaszania wyników egzaminu maturalnego są zamieszczone w komunikacie dyrektora CKE w BIP na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, do 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny. W komunikacie na rok 2023, opublikowanym na stronie internetowej BIP CKE 19 sierpnia 2022 r., termin ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego został określony na 7 lipca 2023 r. Z kolei ogłoszenie wyników egzaminu poprawkowego nastąpi w dniu 8 września 2022 r.
Wyniki egzaminu maturalnego obejmują zarówno egzamin maturalny przeprowadzany w terminie głównym (w maju), jak i egzamin maturalny przeprowadzany w terminie dodatkowym (w czerwcu). Do egzaminu w terminie dodatkowym przystępują absolwenci, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu w maju ze względu na szczególne przypadki zdrowotne lub losowe. Egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany zazwyczaj od 1 czerwca do mniej więcej 14–17 czerwca, w zależności od terminu, w którym w danym roku kalendarzowym przypada Boże Ciało.
Pomiędzy zakończeniem sesji dodatkowej egzaminu maturalnego a terminem wydania świadectw dojrzałości jest zaledwie kilkanaście dni. W czasie prace egzaminacyjne muszą być sprawdzone, sprawdzenie zweryfikowane, zaś karty odpowiedzi – sczytane.
Po przeprowadzeniu egzaminu z danego przedmiotu odbywa się, corocznie, 3-, 4- lub 5-dniowe spotkanie (w zależności od przedmiotu) ekspertów. W czasie spotkania, na podstawie rzeczywistych odpowiedzi udzielonych przez zdających podczas egzaminu, doskonalone są zasady oceniania opracowane wstępnie przez ekspertów CKE i OKE w trakcie przygotowywania arkusza egzaminacyjnego. Spotkanie to ma na celu opracowanie zasad oceniania w taki sposób, aby w maksymalnie możliwym stopniu określić zasady oceniania rozwiązań zadań otwartych realizowanych przez zdających – niejednokrotnie na dziesiątki możliwych sposobów. Służy to zapewnieniu – na tyle, na ile jest to możliwe – jednolitości i porównywalności oceniania w skali kraju.
Ostateczna wersja materiałów dla egzaminatorów jest przekazywana do okręgowych komisji egzaminacyjnych, których eksperci przeprowadzają szkolenia:
Ze względu na fakt, że szkolenia te odbywają się w trakcie roku szkolnego, kiedy wielu wykonuje swoje nauczycielskie obowiązki, są przeprowadzane głównie podczas jednego z majowych lub już czerwcowych weekendów (w przypadku egzaminów przeprowadzanych w drugiej połowie maja). Po przeszkoleniu przewodniczących oraz egzaminatorów – przystępują oni do pracy. Podobnie jak w przypadku szkoleń – sprawdzanie i ocenianie prac egzaminacyjnych mogą odbywać się wyłącznie w weekendy.
W przypadku egzaminów, do których przystępuje znaczna liczba osób, konieczne jest zaangażowanie egzaminatorów przez 2 lub nawet 3 kolejne weekendy. To oznacza, że sprawdzanie prac egzaminu przeprowadzonego w terminie głównym (w maju) kończy się zazwyczaj w drugi weekend czerwca.
W ten sam weekend odbywa się zwykle również sprawdzanie prac w trybie „centralnym”. Chodzi to o sprawdzanie w jednej z okręgowych komisji egzaminacyjnych prac egzaminów z przedmiotów, do których w skali kraju przystępuje niewielu zdających i niemożliwe lub niezasadne byłoby powołanie zespołów egzaminatorów w każdej OKE.
Sprawdzanie i ocenianie prac egzaminacyjnych odbywają się w ośrodkach oceniania. Dlatego konieczne jest – po zakończeniu sprawdzania – przesłanie ich z ośrodka oceniania do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Tam bowiem następuje weryfikacja kompletności i poprawności sprawdzenia materiałów.
W tym samym czasie
Jednocześnie z tymi działaniami okręgowe komisje egzaminacyjne sczytują karty odpowiedzi, na których egzaminatorzy zaznaczają liczbę punktów przyznaną za rozwiązanie każdego zadania otwartego. Jak zauważa MEiN, sczytywanie nie odbywa się bezproblemowo – karty zawierają błędy. Najczęściej błędy te dotyczą zaznaczenia odpowiedzi do zadań zamkniętych naniesionych przez zdających – konieczna jest weryfikacja zaznaczeń z zaznaczeniami w arkuszu egzaminacyjnym. Ten proces zajmuje 3–4 dni pracy.
Równolegle do opisanych wyżej działań okręgowe komisje egzaminacyjne przeprowadzają procedurę unieważniania prac egzaminacyjnych. Chodzi o prace, w przypadku których egzaminatorzy podczas sprawdzania zgłosili podejrzenie niesamodzielnego rozwiązywania zadań.
Wszystkie opisane działania muszą prowadzić do sytuacji, w której – około 20 czerwca – zanonimizowane wyniki jednostkowe wszystkich zdających z wszystkich przedmiotów są przekazywane do CKE. CKE z art. 44zzk ust. 3 ustawy o systemie oświaty – opracowuje wyniki na skali centylowej. Proces ten wymaga bardzo drobiazgowej analizy wyników, dlatego trwa około 2 dni. Konieczne jest bowiem opracowanie ponad 50 skal centylowych, które są następnie przekazywane do OKE.
Po otrzymaniu skal centylowych okręgowe komisje egzaminacyjne przystępują do drukowania świadectw dojrzałości oraz innych dokumentów wydawanych zdającym przystępującym do egzaminu maturalnego (aneksów, zaświadczeń). MEiN przypomina, że od roku 2022 konieczne jest powiązanie wyników egzaminu maturalnego z wynikami egzaminów z zakresu kształcenia branżowego w przypadkach określonych w art. 44zzd ust. 4b ustawy o systemie oświat. W przypadku zdających, których dotyczy ten przepis, konieczne jest bowiem wydrukowanie na świadectwie dojrzałości stosownej informacji.
Następnie konieczne są:
Należy również mieć świadomość, że działania, o których mowa powyżej, nie odbywają się w próżni; egzamin maturalny to tylko jeden z egzaminów przeprowadzanych w okresie maj – lipiec każdego roku. Praktycznie jednocześnie z nim przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty oraz wszystkie egzaminy z zakresu kształcenia w zawodach.
W swoich wyjaśnieniach Ministerstwo zwróciło uwagę na fakt, iż matura jest przeprowadzana w systemie edukacji w Rzeczypospolitej Polskiej. Termin ogłoszenia jej wyników jest kompatybilny z terminami i zasadami przeprowadzania rekrutacji na polskie uczelnie. Zgodnie bowiem z art. 70 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w polskim systemie szkolnictwa wyższego uczelnie samodzielnie ustalają warunki, tryb oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia. Uczelnie określają również, jakie wyniki egzaminu będą podstawą przyjęcia na studia. Informacje te są podawane do wiadomości publicznej nie później niż do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok akademicki, w którym ma się odbyć rekrutacja.
W odniesieniu do zasad przyjęć na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2023/2024, warunki rekrutacji zostały uchwalone przez senaty uczelni i podane do wiadomości publicznej przed 30 czerwca 2022 r. Przyszli maturzyści mogą dokonać stosownych wyborów przedmiotów zdawanych w 2023 r. na odpowiednim poziomie. Ostateczną deklarację o przystąpieniu do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym należy złożyć do dnia 7 lutego 2023 r.
Ministerstwo Edukacji i Nauki nie monitoruje systemów szkolnictwa wyższego innych państw pod kątem rekrutacji dla poszczególnych obywateli Polski. To oznacza, że termin ogłoszenia matury nie jest ustalany w taki sposób, aby umożliwić zdającym aplikowanie na uczelnie zagraniczne.
Źródło:
Odpowiedź na interpelację nr 37344 w sprawie terminu ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski z upoważnienia Ministra Edukacji i Nauki), Warszawa 24 listopada 2022 r.