Informacja o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2023

Dodano: 3 lipca 2023
Informacja o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2023

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki przeprowadzonego w maju egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź, jak ósmoklasiści poradzili sobie z zadaniami egzaminacyjnymi.

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 23 do 25 maja 2023 r. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do niego w powyższym terminie, napisali egzamin 12, 13 i 14 czerwca 2023 r.  

Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2023 r., przystąpiło ok. 510 400 spośród ok. 520600 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 98%) w tym ok. 13 800 uczniów – obywateli Ukrainy. 

Wyniki egzaminu z języka polskiego

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66% punktów możliwych do zdobycia. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. 

Wyniki egzaminu z matematyki

Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 53% punktów możliwych do zdobycia. Zadaniem, z którym uczniowie najlepiej sobie poradzili, okazało się zadanie sprawdzające umiejętność obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.

Wyniki egzaminu z języka obcego nowożytnego

Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści uzyskali średnio:

  • z języka angielskiego – 66% punktów
  • z języka francuskiego – 82% punktów
  • z języka hiszpańskiego – 69% punktów
  • z języka niemieckiego – 53% punktów
  • z języka rosyjskiego – 68% punktów
  • z języka włoskiego – 69% punktów.

Arkusze egzaminacyjne z wszystkich języków obcych miały identyczną formę, składały się z takich samych części i takiej samej liczby zadań takiego samego typu, za rozwiązanie których można było otrzymać taką samą liczbę punktów.

W arkuszu egzaminacyjnym sprawdzane były umiejętności uczniów w pięciu obszarach: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki

Tematyka

Sprawdź inne serwisy