Zawody dla uczniów to nie tylko okazja do sprawdzenia i pokazania swojej wiedzy i umiejętności. To również często okazja do zdobycia dodatkowych punktów w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Wykaz konkursów punktowanych w rekrutacji, kuratoria publikują w trakcie roku szkolnego, więc uczniowie wcześniej nie wiedzą czy otrzymają punkty za dane zawody. Powstają wątpliwości co przejrzystości i równowagi obecnego systemu punktowania konkursów. Przeczytaj, jak MEN odpowiedziało na interpelację w tej sprawie.
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła interpelacja w sprawie udziału samorządów uczniowskich w procesie powoływania dyrektora szkoły. Czy MEN rozważa wprowadzenie zmian w przepisach, które umożliwiłyby samorządom uczniowskim opiniowanie kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły? Przeczytaj odpowiedź resortu edukacji.
Ministerstwo Edukacji opublikowało wykazy dokumentów związanych z prowadzeniem dokumentacji w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. To ważna informacja dla dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i specjalistów – uporządkowane zestawienia pomagają zorientować się, które dokumenty należy prowadzić obowiązkowo, a które mają charakter fakultatywny.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2025/2026. W nadchodzącym roku szkolnym, zajęcia również zakończą się dość późno, bo 26 czerwca. Sprawdź, kiedy rozpoczynają się zajęcia, w jakich terminach uczniowie z poszczególnych województw rozpoczną ferie zimowe i kiedy będą przeprowadzane egzaminy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymało poselską interpelację w sprawie zmian planowanych w programie nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych, które mają wejść w życie 1 września 2025 roku. Poznaj odpowiedzi MEN w tym zakresie.
MEN otrzymało interpelację w sprawie drastycznego spadku poziomu edukacji w wyniku zniesienia prac domowych. Skutki – po roku od wprowadzenia tej zmiany – nazwano w piśmie „katastrofalnymi”. MEN odpowiedziało na pytania dotyczące analizy skutków zmian oraz dalszych planów w tym zakresie.
Rzecznika Praw Dziecka wystąpiła do MEN z prośbą zakazanie szkołom stosowania punktowej oceny zachowania. Zdaniem rzeczniczki system ten narusza prawo wychowawcy do ustalenia klasyfikacyjnej oceny zachowania, a także bezprawnie poszerza określone ustawą kompetencje innych nauczycieli. Ponadto punktowe systemy oceny zachowania często naruszają prawo ocenianego ucznia do wyrażenia opinii w sprawie oceny. Sprawdź, o co apeluje RPD.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową zajęć wychowania fizycznego. Projekty zostały skierowane do konsultacji publicznych, które potrwają do 30 maja. Poznaj główne założenia nowej podstawy programowej dla zajęć WF w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych.
Mindfulness to uważność na TU I TERAZ. To praktyczna metoda, dzięki której uczniowie i nauczyciele mogą zbudować lepsze relacje w klasie, wzmocnić odporność psychiczną i poprawić efektywność nauczania. Mindfulness to nie tylko technika relaksacyjna. To również sposób na lepsze zarządzanie emocjami i budowanie świadomej obecności w pracy z uczniami; a także na radzenie sobie ze stresem, przeciążeniem informacyjnym oraz trudnościami w koncentracji. Czy wiesz, że technikę tę możesz wykorzystać natychmiast w swojej codziennej pracy?
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji. Oznacza to, że od 29 kwietnia 2025 r. obowiązują m.in. nowe zasady składania wniosków o przyznanie dotacji celowej.
W dniu 28 kwietnia 2025 r. ogłoszono jednolity tekst ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Oznacza to, że powołując się na przepisy ustawy o trzynastkach, należy uwzględnić nowy tekst jednolity.
Do MEN skierowano interpelację w sprawie używania przez uczniów telefonów komórkowych na terenie szkoły. W ostatnich miesiącach temat coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Co MEN planuje w tym zakresie?
Zapraszam do przeglądu nowości z ostatniego tygodnia.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Oznacza to, że od 25 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dostosowane do nowych regulacji wynikających z ustawy o systemie oświaty oraz rozwoju cyfryzacji.
Według Rzeczniczki Praw Dziecka konieczne jest opracowanie programu systemowej edukacji medialnej dzieci i młodzieży. W związku z tym skierowała do MEN wystąpienie generalne w sprawie edukacji medialnej w szkołach. Przeczytaj, jakie potrzeby zauważono w tym zakresie.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.