Zapraszamy na wielkie wydarzenie logopedyczne, które odbędzie się w maju 2025 roku w Warszawie. I Ogólnopolska Certyfikowana Konferencja Logopedyczna odbędzie się pod hasłem „Mów wyraźnie – o diagnozie i terapii wad wymowy”. Będzie to doskonała okazja do rozwiązania własnych problemów w pracy, zdobycia wiedzy i praktycznych materiałów od uznanych ekspertów, udziału w warsztatach oraz wymiany doświadczeń i kontaktów. Już dziś skorzystaj z aktualnej promocji.
Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna będą nauczane w szkołach od 1 września 2025 roku. 26 marca 2025 roku w Dzienniku Ustaw ogłoszono dwa rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczące podstawy programowej przedmiotów edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska w szkole podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole II stopnia. Zapoznaj się z ogłoszonymi aktami.
Szkoły i placówki oświatowe mają obowiązek złożyć do 31 marca 2025 r. raport o stanie zapewnienia dostępności. Dotyczy on spełnienia minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Dzień Nowych Technologii w Edukacji odbędzie się w tym roku 28 marca. Jest to inicjatywa MEN, którą będziemy obchodzić już po raz 7. Sprawdź, co zaplanowano na ten rok i jak zgłosić swoją placówkę.
Zapraszamy na czat on-line z ekspertem, który będzie udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące prawa oświatowego. Już 16 kwietnia w godz. 18:00–19:00 na portalu ePedagogika.pl odbędzie się czat na żywo z ekspertem, Michałem Kowalskim, który odpowie na pytania dotyczące prawa oświatowego.
Zmiany w ramowych planach nauczania zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Wprowadzone zmiany to przede wszystkim: ustalenie wymiaru godzin edukacji obywatelskiej oraz wpisanie do ramowych planów nauczania nowego przedmiotu edukacja zdrowotna (zamiast wychowania do życia w rodzinie). Nowe ramowe plany będą obowiązywać od 1 września 2025 r.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. 21 marca 2025 r. projekt został skierowany do uzgodnień, opiniowania oraz konsultacji społecznych.
Dnia 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie nowe zasady pisowni. Będzie to pierwsza reforma polskiej ortografii od stu lat. Zmienią się zasady w zakresie stosowania wielkich i małych liter oraz pisowni łącznej i rozdzielnej. Ośrodek Rozwoju Edukacji już w marcu zaprasza na konferencję na ten temat.
MEN planuje zwiększyć łączną liczbę godzin przedmiotów nauk przyrodniczych w szkole podstawowej. Edukacja przyrodnicza ma być bardziej zintegrowana, a przedmioty w jej ramach – bardziej równomiernie rozłożone. Podstawy programowe, dotyczące tych przedmiotów będą szeroko konsultowane wiosną tego roku.
Od 1 stycznia 2025 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli będą zwiększone o 5% w stosunku do minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego obowiązujących w poprzednim roku. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane i skierowane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Od 1 września 2025 r. uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, uczęszczający do szkół podstawowych i zwolnieni z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, nie będą zobowiązani do uczestnictwa w zajęciach techniki. Zmiana ta wynika z nowelizacji załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Celem tej decyzji jest dostosowanie programu nauczania do realnych potrzeb uczniów oraz eliminacja problemów organizacyjnych i edukacyjnych związanych z dotychczasowym rozwiązaniem.
Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zaprasza na bezpłatną konferencję dla nauczycieli, która odbędzie się 27 marca w Warszawie. Nie warto zwlekać z zapisem, ponieważ decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy na czat on-line z ekspertem, który będzie udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące prawa oświatowego. Już 18 marca w godz. 16:00 – 17:00 na portalu ePedagogika.pl odbędzie się czat na żywo z ekspertem, Michałem Kowalskim, który odpowie na pytania dotyczące prawa oświatowego. Sprawdź, co zrobić, aby skorzystać z porady!
Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu wspierania dzieci na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Bezpłatne webinarium odbędzie się 18 marca i będzie poświęcone motoryczności i orientacji przestrzennej.
Instytut Badań Edukacyjnych ogłasza konkurs grantowy skierowany do publicznych szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Rozwój kształcenia zawodowego na 5. poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (5. poziom PRK)” i jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.