Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu wspierania dzieci na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Bezpłatne webinarium odbędzie się 18 marca i będzie poświęcone motoryczności i orientacji przestrzennej.
Instytut Badań Edukacyjnych ogłasza konkurs grantowy skierowany do publicznych szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Rozwój kształcenia zawodowego na 5. poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (5. poziom PRK)” i jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
15 lutego 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające standardy ochrony małoletnich przed przemocą. Minął rok, jednak wciąż nie kończą się wątpliwości, pytania i kontrowersje. Dotyczą one zwłaszcza weryfikacji zaświadczeń o niekaralności. Wśród nich są pytania, które zadano w interpelacji poselskiej skierowanej do MEN.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
24 marca 2025 r. mija termin wysyłania prac w 4. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, organizowanego przez Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz nauczycieli, a zadaniem uczestników jest stworzenie unikalnego drzewa genealogicznego, które nie tylko przedstawi historię rodziny, ale też pokaże głębię pokoleniowych relacji.
Do MEN skierowano interpelację z pytaniami o bieżące i planowane wsparcie dla dzieci CODA, czyli dzieci słyszących, które wychowują się w rodzinach z rodzicami niesłyszącymi. Poznaj wyjaśnienia MEN w tym temacie.
Z okazji Dnia Edukacji Prawnej Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje lekcje prawne dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych. Przygotowano specjalny scenariusz lekcji na temat ochrony praw jednostki przez prawo Unii Europejskiej. Aby wziąć udział w akcji należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 7 marca.
Zapraszamy na czat on-line z ekspertem, który będzie udzielał odpowiedzi na pytania dotyczące prawa oświatowego. Już 4 marca w godz. 15:00 – 16:00 na portalu ePedagogika.pl odbędzie się czat na żywo z ekspertem, Michałem Kowalskim, który odpowie na pytania dotyczące prawa oświatowego. Sprawdź, co zrobić, aby skorzystać z porady!
Jak uczyć się skutecznie? Wiele osób intuicyjnie powtarza materiał, czytając go wielokrotnie. Naukowcy wskazują jednak, że kluczowe dla efektywnego zapamiętywania jest nie tylko odtwarzanie informacji z pamięci w odpowiednich odstępach czasu, ale także zmienność w sposobie nauki. Badacze, w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS), dowodzą, że urozmaicone przypominanie materiału może znacząco poprawić zdolność zapamiętywania i późniejszego wydobywania informacji z pamięci.
Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa oraz Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowały raport na temat obecności dzieci i młodzieży w internecie. Dokument ujawnia alarmujące statystyki dotyczące korzystania z sieci przez najmłodszych użytkowników oraz zagrożeń, na które są narażeni.
MEN otrzymało interpelację w sprawie wspólnego finansowania szkoły przez kilka samorządów. Aktualne przepisy sprawiają, że samorządy nie są zainteresowane przyjmowaniem dzieci spoza gminy do prowadzonych szkół. Sprawdź, jak MEN odpowiada na pytania dotyczące współfinansowania szkół.
MEN otrzymało interpelacją w sprawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Pismo dotyczy dotowania niepublicznych przedszkoli i zawiera m.in. pytania o konieczność dokonywania aktualizacji podstawowej kwoty dotacji w ciągu roku budżetowego oraz o różnicowanie dotacji dla placówek publicznych i niepublicznych.
26 lutego Sąd Najwyższy orzekł, że nauczyciele pracujący ponad ustaloną w Karcie Nauczyciela normę 40 godzin tygodniowo mają prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Uchwała, która zapada w rozszerzonym składzie siedmiu sędziów, podkreśla zasadność dodatkowej zapłaty za pracę przekraczającą standardowy czas pracy, zaznaczając jednocześnie brak specjalnych wyjątków dla nauczycieli w obowiązujących przepisach.
W związku z trudną sytuacją wielu samorządów, nauczycielom wychowawcom często przyznawany jest minimalny, wymagany przepisami, dodatek za pełnienie tej funkcji. Nauczyciele od dawna sygnalizują, że kwoty te są nieadekwatne do zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Czy MEN planuje zmiany w tym zakresie?
Szybki rozwój społeczno-gospodarczy, w tym postęp technologiczny powoduje, że zmiany potrzebne są już na etapie wychowania przedszkolnego. W odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata MEN przygotowało Zestaw Narzędzi Edukacyjnych dla nauczycieli w przedszkolach. Są one dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEN.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji określającą warunki zakupu sprzętu komputerowego dla szkół oraz w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Oznacza to, że od 22 lutego 2024 r. szkoły mają większy wybór spośród dostępnego na rynku sprzętu komputerowego oraz jego lepsze dostosowanie do ich indywidualnych potrzeb.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.