Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEN opublikowano dwa moduły szkoleniowe składające się z webinaru i dokumentów będące wsparciem dla szkół w związku z ostatnimi powodziami. Wsparcie skierowane jest do uczniów, ich rodziców i nauczycieli.
Projektowanie uniwersalne w edukacji to podejście, które promuje wysoką jakość nauczania dla każdego ucznia. Jego kluczowym elementem jest uznanie różnorodności uczestników procesu edukacyjnego. Jest to fundament dla tworzenia przyjaznej przestrzeni sprzyjającej edukacji włączającej. Aby ułatwić nauczycielom realizację tej koncepcji, IBE przygotował dla nich poradnik na temat projektowania uniwersalnego w edukacji.
Do MEN wpłynęła poselska interpelacja w sprawie programu „Podróże z klasą”. Zawarto w niej m.in. pytanie dotyczące metody naboru szkół do programu. W interpelacji wskazano, że samorządowcy zgłaszają problem braku możliwości rejestracji wniosków z przyczyn technicznych. Sprawdź, jakie pytania pojawiły się w interpelacji i jak MEN na nie odpowiedziało.
W wytycznych do standardach dotyczących ochrony małoletnich w szkołach opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości znajduje się zapis istotny w kontekście zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Wszystko z powodu standardów ochrony małoletnich, które regulują m.in. zasady bezpiecznych relacji między pedagogami a uczniami. Czy zgodnie z nimi, nauczyciel może przyjąć prezent od ucznia?
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do premiera o pochylenie się nad problemami związanymi z używaniem wyrobów tytoniowych przez uczniów. Następnie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał pismo resortom zdrowia, edukacji i finansów. Sprawdź, czego oczekuje RPO i jak na pismo odpowiedziało MEN.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Oznacza to, że od 15 października będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy.
27 września w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja „Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026”, podczas której zaprezentowano kluczowe założenia nadchodzących zmian. MEN wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych ogłosiły rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących reformy podstawy programowej, które potrwają do 31 października. Konsultacje, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będą prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i online.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice i opiekunowie pragnący towarzyszyć dzieciom podczas szkolnych wyjść lub wycieczek mogą być zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. W obliczu niedawnych zmian prawnych i trudnej sytuacji związanej z klęską żywiołową, pojawia się pytanie jak dodatkowe wymogi wpływają na organizację szkolnych wydarzeń.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków publicznych szkół i placówek artystycznych. Oznacza to, że od 8 października 2024 r. obowiązują nowe wzory dokumentów.
W związku z sytuacją powodziową w Polsce, IBE udostępniło specjalny pakiet materiałów do wykorzystania przez wychowawców klas. Jest to kompendium wiedzy na temat radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami. Materiały dostosowano do wieku uczniów.
O dofinansowanie w ramach Priorytetu 3. NPRCz 2.0 na rok 2025, dyrektorzy: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz bibliotek pedagogicznych mogą ubiegać się do 31 października 2024 r. Obowiązują nowe wzory wniosków. Sprawdź, szczegóły.
MEN uruchomiło wsparcie dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią – możliwość zajęć i wypoczynku w bezpiecznych warunkach. MEN stworzyło system, dzięki któremu uczniowie będą mogli wyjechać na bezpieczne, edukacyjne wyjazdy. Dowiedz się, jak działa program oraz kto może wziąć w nim udział.
Towarzystwo Psychiatrii, Psychologii, Psychoterapii i Terapii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży zaprasza na pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone psychiatrii środowiskowej dzieci i młodzieży. W dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 roku w Warszawie, odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży.
Realizację programu „Podróże z klasą” szkoły rozpoczęły 2 września. MEN poinformował, że plan niektórych wycieczek może zostać skorygowany, jeśli planowane wyjazdy obejmowały tereny dotknięte powodzią. Sprawdź, jakich formalności w takiej sytuacji powinna dopełnić szkoła.
W związku z koniecznością udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom i młodzieży, ich rodzinom oraz nauczycielom, MEN informuje o kolejnych działaniach pomocowych dla ofiar powodzi. Oprócz telefonicznej linii wsparcia przygotowano wskazówki dla nauczycieli i rodziców uczniów jak wspierać dzieci, by nie potęgować lęku oraz na jakie zachowania uczniów zwracać szczególną uwagę.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.