W związku z sytuacją powodziową w kraju, Rzecznika Praw Dziecka zaprasza na bezpłatny webinar poświęcony tym dramatycznym wydarzeniom. Webinar jest dostępny na FB Rzeczniczki Praw Dziecka i jest zapisem rozmowy z pedagożką i terapeutką – Lucyną Kicińską. Dowiesz się z niego jak zapewnić dzieciom wsparcie emocjonalne w tym trudnym czasie.
Minister Edukacji ogłosił program wsparcia dla samorządów i uczniów dotkniętych powodzią. Pomoc obejmuje fundusze na odbudowę infrastruktury szkolnej, zasiłki dla rodzin oraz wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla uczniów. Kuratoria na bieżąco monitorują sytuację i są w stałym kontakcie z MEN.
Potrzeba pracy nad podejściem do nauczania wynika ze zmieniającej się rzeczywistości, upowszechnienia cyfrowych technologii, a także likwidacji prac domowych. W ramach wsparcia dla nauczycieli powstają różne materiały, w tym najnowsze publikacje Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Nauczyciele mogą już pobrać bezpłatne poradniki ze wskazówkami jak wspierać uczniów w efektywnym uczeniu się w szkole i w domu.
Już 13 września możesz wziąć udział w panelu dyskusyjnym z członkami zespołu piszącego podstawę programową przedmiotu edukacja obywatelska. MEN i IBE zapraszają na konferencję online. To okazja do poznania wstępnej wersji podstawy programowej nowego przedmiotu.
W zeszłym roku NIK ustaliła, że wybór rzeczoznawców do opiniowania podręczników przez MEN dokonywany był w sposób nieformalny, z pominięciem ustalonych i obiektywnych kryteriów. W efekcie niewielu rzeczoznawców z listy MEN mogło zaopiniować podręczniki. RPO podkreśla, że tryb wskazania konkretnego rzeczoznawcy powinien być sformalizowany i transparentny, a informacja o tym powinna być dostępna dla zainteresowanych. Poznaj stanowisko MEN z 3.09.2024 r. w tej sprawie.
Ze statystyk policyjnych oraz Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Dzisiaj 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji RPD zachęca do częstszych rozmów o zdrowiu psychicznym. Dobrym punktem wyjścia do dyskusji będzie dzisiejszy webinar poświęcony kryzysowi zdrowia psychicznego i prewencji samobójstw wśród dzieci i nastolatków. Dowiedz się więcej na temat cyklu spotkań dla dorosłych zainteresowanych problemem.
W związku z jesiennymi pracami remontowymi w Centrum Nauki Kopernik, przygotowano specjalną ofertę dla szkół. We wrześniu i październiku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć. Sprawdź, jak zarezerwować termin dla swojej placówki.
Na stronie internetowej MEN opublikowano plan nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Ministra Edukacji na rok szkolny 2024/2025 oraz arkusze kontroli zatwierdzone przez Ministra Edukacji w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, na co należy zwracać szczególną uwagę w nowym roku szkolnym.
O rozpoczęciu programu szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych minister edukacji i minister zdrowia poinformowały podczas wspólnej konferencji. Od 1 września 2024 r. dostęp do szczepionek mają chłopcy i dziewczęta od 9 do 14 roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole. MEN zaapelowała do dyrektorów szkół, by włączyli się do akcji dobrowolnych szczepień.
Minister klimatu i środowiska podczas wspólnej konferencji z minister edukacji ogłosiła uruchomienie naboru do programu „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Samorządy mogą otrzymać do 100 % bezzwrotnego dofinansowania wydatków na termomodernizację budynków. Na ten cel przeznaczono 1,3 mld zł ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki dofinansowaniu szkoły mogą zyskać ok. 30 % oszczędności w ogrzewaniu. Środki te można przeznaczyć na poprawę jakości kształcenia. Nowoczesna szkoła to także nowoczesna infrastruktura – podsumowała minister edukacji.
Podczas Campusu Polska Przyszłości Rzeczniczka Praw Dziecka została zapytana czy wnoszenie telefonów komórkowych do szkół zostanie zakazane. W najbliższym czasie nie będzie takiej decyzji. Jej podjęcie muszą poprzedzić dyskusje z uczniami oraz działania edukacyjne z zakresu korzystania ze smartfonów.
Do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja dotycząca dostępności szczepień przeciwko wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) w szkołach. Poznaj odpowiedzi na pytania zadane w interpelacji.
Ośrodek Rozwoju Edukacji organizuje ogólnopolską konferencję dla zainteresowanych utworzeniem SCWEW. Tematem przewodnim konferencji będzie rola SCWEW w kontekście budowania dostępnej szkoły, a główną tematyką wystąpień będzie wsparcie nauczycieli w pracy z grupą/klasą zróżnicowaną. Konferencja odbędzie się 20 września 2024 r.
Rzeczniczka Praw Dziecka zaapelowała do Minister Edukacji Narodowej o uwzględnienie negatywnych skutków spożywania alkoholu w ciąży w podstawie programowej edukacji zdrowotnej. Sprawdź, jak odpowiedział resort edukacji.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Od 1 września wejdą w życie istotne zmiany w organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Rozporządzenie wprowadza nowe zasady dotyczące egzaminu ósmoklasisty, zmienia się m.in. liczba godzin dodatkowej nauki języka polskiego, wraca możliwość zwiększenia liczebności oddziałów. Sprawdź szczegóły i dowiedz, się jakie zmiany są planowane na nowy rok szkolny.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.