Niedawno pisaliśmy o tym, że 26 marca 2025 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie podstawy programowej przedmiotu edukacja obywatelska. Nowy przedmiot będzie realizowany od 1 września 2025 r. Czas na poznanie form i sposobów realizacji i oceniania edukacji obywatelskiej.
Ośrodek Rozwoju Edukacji uruchomił nabór do udziału w hybrydowych szkoleniach przedmiotowych dotyczących wykorzystania zestawów edukacyjnych. Szkolenia skierowana są do nauczycieli kształcenia ogólnego i wychowania przedszkolnego oraz doradców metodycznych. Poznaj szczegóły zaplanowanych spotkań.
W jaki sposób rozwijać szkołę, by była gotowa i przygotowywała uczniów na wyzwania XXI wieku? Jak wykorzystywać technologię, by realnie wspierała procesy uczenia się? Odpowiedzią może być projekt badawczo-rozwojowy Szkoła z technologią, realizowany przez Centrum Nauki Kopernik i firmę Samsung. Obejrzyj wywiad, w którym ekspert wyjaśnia, czym jest ORBIUM i jak pozyskać go dla szkoły, a przede wszystkim – prezentuje doświadczenia, które można przeprowadzić z jego wykorzystaniem.
W 2025 roku środki na podręczniki dla uczniów szkół podstawowych będą pochodziły z dwóch źródeł – z dotacji celowej oraz z Funduszu Pomocy dla uczniów ukraińskich. Szkoły i jednostki będą składać odrębne wnioski o środki pochodzące z Funduszu. Nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2025 r. Zapoznaj się z nowymi terminami.
Światowy Dzień świadomości Autyzmu, obchodzony corocznie 2 kwietnia, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu zwiększenia świadomości na temat spektrum autyzmu oraz propagowania zrozumienia i akceptacji dla osób neuroróżnorodnych.
Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna będą nauczane w szkołach od 1 września 2025 roku. 26 marca 2025 roku w Dzienniku Ustaw ogłoszono dwa rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczące podstawy programowej przedmiotów edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska w szkole podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole II stopnia. Zapoznaj się z ogłoszonymi aktami.
Szkoły i placówki oświatowe mają obowiązek złożyć do 31 marca 2025 r. raport o stanie zapewnienia dostępności. Dotyczy on spełnienia minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Dzień Nowych Technologii w Edukacji odbędzie się w tym roku 28 marca. Jest to inicjatywa MEN, którą będziemy obchodzić już po raz 7. Sprawdź, co zaplanowano na ten rok i jak zgłosić swoją placówkę.
Zmiany w ramowych planach nauczania zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Wprowadzone zmiany to przede wszystkim: ustalenie wymiaru godzin edukacji obywatelskiej oraz wpisanie do ramowych planów nauczania nowego przedmiotu edukacja zdrowotna (zamiast wychowania do życia w rodzinie). Nowe ramowe plany będą obowiązywać od 1 września 2025 r.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. 21 marca 2025 r. projekt został skierowany do uzgodnień, opiniowania oraz konsultacji społecznych.
Ministerstwo Edukacji przedstawiło projekt ustawy, który może w istotny sposób zmienić zasady przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, dyrektorzy szkół zyskają większą elastyczność w organizowaniu pracy zespołu nauczycielskiego, także na stanowiskach specjalistycznych. Co dokładnie przewiduje projekt ustawy z 20 marca 2025 r.?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dnia 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie nowe zasady pisowni. Będzie to pierwsza reforma polskiej ortografii od stu lat. Zmienią się zasady w zakresie stosowania wielkich i małych liter oraz pisowni łącznej i rozdzielnej. Ośrodek Rozwoju Edukacji już w marcu zaprasza na konferencję na ten temat.
MEN planuje zwiększyć łączną liczbę godzin przedmiotów nauk przyrodniczych w szkole podstawowej. Edukacja przyrodnicza ma być bardziej zintegrowana, a przedmioty w jej ramach – bardziej równomiernie rozłożone. Podstawy programowe, dotyczące tych przedmiotów będą szeroko konsultowane wiosną tego roku.
Od 1 stycznia 2025 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli będą zwiększone o 5% w stosunku do minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego obowiązujących w poprzednim roku. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane i skierowane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Od 1 września 2025 r. uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, uczęszczający do szkół podstawowych i zwolnieni z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, nie będą zobowiązani do uczestnictwa w zajęciach techniki. Zmiana ta wynika z nowelizacji załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Celem tej decyzji jest dostosowanie programu nauczania do realnych potrzeb uczniów oraz eliminacja problemów organizacyjnych i edukacyjnych związanych z dotychczasowym rozwiązaniem.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.