Ministerstwo Edukacji przedstawiło projekt ustawy, który może w istotny sposób zmienić zasady przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, dyrektorzy szkół zyskają większą elastyczność w organizowaniu pracy zespołu nauczycielskiego, także na stanowiskach specjalistycznych. Co dokładnie przewiduje projekt ustawy z 20 marca 2025 r.?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zgodnie z obowiązującym obecnie art. 35 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w godzinach ponadwymiarowych wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania. W praktyce oznacza to, że godziny te można przydzielać tylko nauczycielom przedmiotów, a nie np. psychologom, pedagogom, logopedom czy nauczycielom świetlicy. Takie zawężenie przesłanki budziło od lat wątpliwości interpretacyjne i ograniczało możliwość efektywnego zarządzania kadrą.
Minister Edukacji zaproponował zmianę tego przepisu. W projekcie nowelizacji wskazano, że godziny ponadwymiarowe będzie można przydzielać w szczególnych przypadkach wynikających z potrzeb szkoły. To pozornie niewielka zmiana językowa niesie za sobą istotne konsekwencje praktyczne.
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, godziny ponadwymiarowe będzie można przydzielać nie tylko nauczycielom realizującym program nauczania, ale również specjalistom – psychologom, pedagogom, logopedom czy terapeutom pedagogicznym. Co więcej, nowelizacja nie ogranicza możliwości przydziału jedynie do szkół – rozwiązanie to będzie mogło być stosowane również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówkach oświatowych.
Projekt nowelizacji nie przewiduje zmian w ogólnych limitach godzin ponadwymiarowych:
Jednocześnie projekt zawiera istotny wyjątek: nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu będą mogli – za odrębną zgodą – realizować godziny ponadwymiarowe w wymiarze przekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. To odpowiedź na deficyt kadry w szkołach branżowych i technikach.
Projekt ustawy przewiduje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2025 r. Należy jednak pamiętać, że jest to propozycja legislacyjna – jej ostateczny kształt i wejście w życie zależą od dalszych prac legislacyjnych. Do tego czasu obowiązują aktualne zasady wynikające z obecnego brzmienia Karty Nauczyciela.