Zasady przydzielania godzin ponadwymiarowych nauczycielom – nowelizacja Karty Nauczyciela

Dodano: 21 marca 2025
 Zasady przydzielania godzin ponadwymiarowych nauczycielom – nowelizacja Karty Nauczyciela

Ministerstwo Edukacji przedstawiło projekt ustawy, który może w istotny sposób zmienić zasady przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, dyrektorzy szkół zyskają większą elastyczność w organizowaniu pracy zespołu nauczycielskiego, także na stanowiskach specjalistycznych. Co dokładnie przewiduje projekt ustawy z 20 marca 2025 r.?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy planowane zmiany pozwolą na przydzielanie godzin ponadwymiarowych nauczycielom specjalistom?
  • Czy godziny ponadwymiarowe będzie można przydzielać również w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jakie zmiany dotyczące limitu godzin ponadwymiarowych przewidziano dla nauczycieli zawodu?

Zmiana przesłanki – z realizacji programu nauczania na potrzeby szkoły

Zgodnie z obowiązującym obecnie art. 35 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy w godzinach ponadwymiarowych wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania. W praktyce oznacza to, że godziny te można przydzielać tylko nauczycielom przedmiotów, a nie np. psychologom, pedagogom, logopedom czy nauczycielom świetlicy. Takie zawężenie przesłanki budziło od lat wątpliwości interpretacyjne i ograniczało możliwość efektywnego zarządzania kadrą.

Minister Edukacji zaproponował zmianę tego przepisu. W projekcie nowelizacji wskazano, że godziny ponadwymiarowe będzie można przydzielać w szczególnych przypadkach wynikających z potrzeb szkoły. To pozornie niewielka zmiana językowa niesie za sobą istotne konsekwencje praktyczne.

Przydzielanie godzin ponadwymiarowych – także dla nauczycieli specjalistów i w poradni 

Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, godziny ponadwymiarowe będzie można przydzielać nie tylko nauczycielom realizującym program nauczania, ale również specjalistom – psychologom, pedagogom, logopedom czy terapeutom pedagogicznym. Co więcej, nowelizacja nie ogranicza możliwości przydziału jedynie do szkół – rozwiązanie to będzie mogło być stosowane również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz innych placówkach oświatowych.

Przykład: W sytuacji braku psychologa zatrudnionego na pełen etat, dyrektor szkoły mógłby – zgodnie z proponowanymi przepisami – przydzielić dodatkowe godziny ponadwymiarowe nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, który posiada kwalifikacje do pracy psychologa. Taka elastyczność organizacyjna może pomóc szkołom w realizacji obowiązku zapewnienia odpowiedniego wsparcia specjalistycznego (art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela).

Wymiar godzin ponadwymiarowych – nowy limit dla nauczycieli zawodu

Projekt nowelizacji nie przewiduje zmian w ogólnych limitach godzin ponadwymiarowych:

  • do 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć – bez zgody nauczyciela,
  • od 1/4 do 1/2 wymiaru – tylko za jego zgodą.

Jednocześnie projekt zawiera istotny wyjątek: nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu będą mogli – za odrębną zgodą – realizować godziny ponadwymiarowe w wymiarze przekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć. To odpowiedź na deficyt kadry w szkołach branżowych i technikach.

Kiedy zmiany w Karcie Nauczyciela wejdą w życie?

Projekt ustawy przewiduje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2025 r. Należy jednak pamiętać, że jest to propozycja legislacyjna – jej ostateczny kształt i wejście w życie zależą od dalszych prac legislacyjnych. Do tego czasu obowiązują aktualne zasady wynikające z obecnego brzmienia Karty Nauczyciela.

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy