Instytut Badań Edukacyjnych wraz z Ministerstwem Edukacji zapraszają nauczycieli i innych przedstawicieli oświaty na webinar Droga Singapuru do sukcesu edukacyjnego. Ten kraj to wzór holistycznej edukacji i przygotowania uczniów do przyszłości i życia w XXI wieku. Jak wykorzystać doświadczenia i rozwiązania Singapuru w polskim systemie edukacji? Dowiesz się podczas webinaru 12 sierpnia.
Do RPO wpłynął wniosek w sprawie uregulowań dotyczących wsparcia uczniów, u których zdiagnozowano ADHD. We wniosku zwrócono uwagę, że aktualne przepisy nie odpowiadają potrzebom tej grupy. Największym problem jest brak możliwości uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów z diagnozą ADHD. RPO zwrócił się do MEN z prośbą o stanowisko w tej sprawie. W tym samym czasie do MEN wpłynęła interpelacja poselska, w której zapytano, czy planowane jest wprowadzenie szczególnych wytycznych dotyczących sposobu postępowania względem młodzieży z ADHD, w szczególności w zakresie zindywidualizowanych sposobów nauczania i oceniania oraz rekomendowania specjalistycznego wsparcia? Sprawdź, jakie informacje znalazły się w odpowiedzi Ministerstwa. Czy uczeń z ADHD otrzyma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Z artykułu dowiesz się m.in.?
Instytut Badań Edukacyjnych oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają do udziału w otwartych konsultacjach społecznych dotyczących propozycji ram dystrybucji urządzeń teleinformatycznych i udostępniania infrastruktury szkołom. Najbliższe spotkanie online odbędzie się 13 sierpnia 2024 o godz. 9.00.
Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież z Ukrainy podlegać będą obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki w polskich szkołach. MEN przygotowało ulotki informacyjne do wykorzystania w szkołach.
W Dzienniku ustaw ogłoszono nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowe zasady wejdą w życie 1 września. Sprawdź, jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym.
W dniu 29 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy o pracownikach samorządowych. Oznacza to, że aktualnie powołując się na przepisy ustawy trzeba uwzględnić nowy tekst jednolity.
Minister Edukacji skierowała do konsultacji publicznych i uzgodnień projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Konsultacje potrwają do 26 sierpnia. Poznaj najważniejsze zmiany zaproponowane w projekcie.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego. Oznacza to, że od 10 sierpnia 2024 r. u czniowie klas maturalnych nie będą musieli składać wstępnych deklaracji o zamiarze przystąpienia do matury.
Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała w Sejmie, że program "Edukacja z Wojskiem" będzie kontynuowany. Powstaje umowa ramowa w sprawie kolejnej edycji programu.
Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na drugi webinar z cyklu „Wakacyjne rozmówki o edukacji”. Najbliższe szkolenie online odbędzie się 2 sierpnia i dotyczyć będzie nauczania matematyki w szkole. Skorzystać mogą wszyscy zainteresowani tematem, a przede wszystkim nauczyciele oraz inni przedstawiciele oświaty i edukacji.
Hejt, cyberprzemoc, kradzież tożsamości, pedofilia – takie zagrożenia mogą płynąć z publikowania zdjęć i filmików z udziałem dzieci w internecie. W związku z wciąż rosnącą skalą problemu UODO wydał poradnik „Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?”. Skierowany jest on głównie do osób pracujących w placówkach oświatowych, ale skorzystać mogą z niego również osoby prywatne np. rodzice uczniów.
Portal ePedagogika.pl oferuje szeroką gamę certyfikowanych szkoleń dla nauczycieli i specjalistów. Szkolenia stanowią źródło cennej wiedzy i umiejętności niezbędnych w codziennej pracy każdego nauczyciela. Sprawdź, jakie szkolenia oferujemy, jak z nich skorzystać i co zrobić, aby otrzymać certyfikat.
Jeszcze przez 9 dni można wziąć udział w konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego oraz Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK) w szkołach.
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku organizuje warsztaty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej – „Wakacyjna Pracownia Ciekawości i Nauki”. Warsztaty zostaną przeprowadzone 8 sierpnia 2024 r. na podstawie zestawu edukacyjnego „Mali – Wielcy Naukowcy”.
W związku z uszczupleniem podstaw programowych Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym. Aktualnie w CKE trwają prace nad informatorami o egzaminach od roku szkolnego 2024/2025 oraz udostępnieniem szkołom materiałów do przeprowadzenia egzaminów próbnych w grudniu 2024 r. Informatory ukażą się do 1 września 2024 r.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.