Opublikowany projekt zmian w przepisach dotyczących kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zaproponowano rozszerzenie katalogu nauczycieli uprawnionych do zajmowania stanowiska nauczyciela współorganizującego kształcenie. Jeżeli projekt zostanie przyjęty i przepisy wejdą w życie, stanowisko nauczyciela wspomagającego będzie można powierzyć nauczycielowi teoretycznych przedmiotów, bibliotekarzowi i nauczycielowi języka obcego. Sprawdź szczegóły.
Aktualnie, zgodnie z § 35 rozporządzenia MEiN z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, nauczycielem współorganizującym proces kształcenia (tzw. nauczyciel wspomagający) mogą zostać osoby, które ukończyły studia w zakresie pedagogiki specjalnej oraz nauczyciele przedszkoli i szkół, którzy dodatkowo ukończyli studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej. Co jednak ważne – ukończenie studiów podyplomowych daje kwalifikacje tylko tym, którzy mają kwalifikacje określone w § 3 ust. 1 lub § 4.
W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli przewidziano istotną zmianę dotyczącą kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela współorganizującego. W § 35 ust. 7 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji Minister Edukacji proponuje rozszerzyć katalog stanowisk nauczycieli przedmiotów lub zajęć, którzy po ukończeniu studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w dowolnym zakresie pedagogiki specjalnej posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela współorganizującego kształcenie.
Proponowane brzmienie tego przepisu uwzględnia dodatkowo:
jako osoby posiadające – po ukończeniu studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie pedagogiki specjalnej – kwalifikacje do współorganizowania kształcenia integracyjnego lub kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Projekt rozporządzenia został skierowany do zaopiniowania przez uprawnione organy i instytucje. Zgodnie z jego treścią, nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: