Egzaminy maturalne w roku szkolnym 2023/2024 były przeprowadzane w dniach od 7 do 24 maja 2024 r. Dodatkowa sesja dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpili do egzaminów w terminie głównym, przeprowadzona została od 3 do 17 czerwca. Z kolei sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 20 i 21 sierpnia 2024 r. Sprawdź, kiedy i o której godzinie dostępne będą wyniki matur.
W dniach 14-16 maja 2024 roku odbył się egzamin ósmoklasisty. W sesji głównej tego sprawdzianu wzięło udział około 220 900 uczniów, co stanowi blisko 96% rocznika. Wśród nich znalazło się około 11 300 młodych obywateli Ukrainy. Egzamin, obejmował kluczowe obszary wiedzy: język polski, matematykę oraz języki obce nowożytne. Znane są już wstępne wyniki egzaminu.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech oraz ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim placówki edukacyjne i opiekuńcze będą miały obowiązek zapewnić posiłki uwzględniające dietę eliminacyjną zgodną z wymaganiami zdrowotnymi dzieci. Oprócz celów zdrowotnych ma to służyć przeciwdziałaniu społecznemu. Dzieci będą miały możliwość spożywania posiłków wraz z grupą rówieśniczą.
Monografia „Błąd w dydaktyce. Przyczyny powstawania, mechanizmy, szanse dydaktyczne. Na podstawie rozwiązań zadań z badania PISA” dotyczy błędu i jego roli w dydaktyce. Według jej autorów problemem nie jest to, że uczniowie popełniają błędy, ale to, w jaki sposób traktuje się je w procesie nauczania. Publikacja zawiera szereg zadań i analiz błędów do wykorzystania w codziennej pracy przez nauczycieli. Została wydana przez IBE i jest do pobrania na stronie Instytutu.
Minister Edukacji podpisała projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Oznacza to, że od 1 września 2024 r. nauczyciele i uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Sprawdź, co zmieni się od roku szkolnego 2024/2025 i czy konieczna będzie wymiana podręczników.
Minister Edukacji wprowadziła innowacyjny program dla najmłodszych, którego celem jest rozwijanie kreatywności i edukacji kulturalnej wśród przedszkolaków. Nabór wniosków rozpoczął się wczoraj 26 czerwca o godzinie 15:00 i potrwa do 17 lipca 2024 roku.
Program „Sportowe Talenty” ruszył w roku szkolnym 2023/2024. Pierwsze testy przeprowadzono w marcu i kwietniu 2024 r. Jednym z e lement ów programu są testy sprawnościowe dla uczniów . Ich wyniki wraz z wrażliwymi danymi uczniów miały widnieć w publicznej bazie. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce to jednak zmienić.
W czwartek 20 czerwca w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez Minister Edukacji Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. Ustalono którymi tematami należy zająć się w pierwszej kolejności. Sprawdź, nad czym będą pracować grupy robocze.
Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjną dotyczącą nowych rozwiązań dla uczniów z Ukrainy w polskim systemie edukacji. Od 1 września 2024 roku obowiązywać będą m.in. obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki - tak samo, jak dla polskich uczniów. Zmienią się również zasady nauczania online, czy przyznawania świadczeń rodzinnych.
Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów – nowe przepisy wejdą w życie za trzy miesiące, czyli we wrześniu 2024 r. Do tego czasu w szkołach, przedszkolach i placówkach koniecznie będzie wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności procedury zgłaszania naruszeń prawa przez sygnalistów. Sprawdź szczegóły.
Instytut Badań Edukacyjnych zachęca do rozmowy na temat wizji szkoły i jej absolwenta. Jaką wiedzę powinni posiadać uczniowie, aby skutecznie poruszać się we współczesnym świecie? Na jakie kompetencje społeczne powinniśmy położyć nacisk, aby wyrośli na aktywnych i zaangażowanych dorosłych? Te oraz inne tematy zostaną poruszone już 28 czerwca podczas wysłuchania publicznego na temat profilu absolwenta.
Ruszają zgłoszenia do nowo powstałej Rady Dzieci i Młodzieży, która będzie organem doradczym Rzecznika Praw Dziecka. RPD zachęca młodych do zgłaszania swoich kandydatur, podkreślając, jak ważne jest słuchanie ich głosu i korzystanie z ich doświadczeń. Nabór, który rozpoczął się w Dzień Dziecka, został przedłużony do końca czerwca.
Współczesne wyzwania związane z przeciwdziałaniem wykorzystywaniu seksualnemu dzieci wymagają zaangażowania wielu instytucji i szerokiej edukacji społeczeństwa. Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia (PKDP) prowadzą intensywne działania, mające na celu zwiększenie świadomości oraz wsparcie nauczycieli i opiekunów w rozpoznawaniu tego zjawiska.
MEN szacuje, że w wyniku zmiany przepisów dotyczących obowiązku szkolnego, w roku szkolnym 2024/2025 polskie szkoły przyjmą około 60 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. W ramach wspierania edukacji dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźctwa IBE i UNICEF organizują Forum Eksperckie w tym zakresie. Wydarzenie „Współpraca bez granic – nauczyciele na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa” odbędzie się online 26 czerwca.
Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich, którego celem jest ochrona dzieci i zapewnienie im bezpiecznych warunków rozwoju. Nowa platforma ma na celu wspieranie nauczycieli, dyrektorów oraz innych profesjonalistów pracujących z dziećmi poprzez dostarczanie bieżących informacji i materiałów dotyczących działań legislacyjnych oraz inicjatyw związanych z ochroną najmłodszych.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.