Do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w związku z projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wpłynęła interpelacja zawierająca pytania dotyczące uzyskania przez pracodawcę dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Poznaj odpowiedzi MEN w tym zakresie.
Rzecznik Praw Dziecka ponownie apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o objęcie dzieci z ADHD kształceniem specjalnym oraz zabezpieczenie na ten cel środków finansowych w ramach subwencji oświatowej. RPD prosi o wskazanie na jakim etapie są aktualnie prace, ponieważ dzieci z ADHD nie mogą być nadal wykluczane edukacyjnie.
Drogi logopedo, szukasz wartościowej pomocy? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Jeśli szukasz dużej dawki wartościowej wiedzy przekazanej przez najlepszych ekspertów to zapraszamy Cię do skorzystania z naszej oferty.
Po poradnikach dla nauczycieli, IBE wydało kolejną publikację z serii „Jak wspierać uczniów w samodzielnym uczeniu się?”. Tym razem skierowaną do dyrektorów szkół. Kolejne publikacje IBE adresowane będą dla uczniów i ich rodziców.
MEN wprowadziło nową nagrodę dla nauczycieli, którzy odznaczyli się wyjątkowym zaangażowaniem w rozwijanie talentów swoich uczniów. Nagroda Pasjonaci ma na celu uhonorowanie tych, którzy dzięki swojej pracy i pasji przyczynili się do sukcesów uczniów w kraju i poza nim. Sprawdź, kto może otrzymać to wyróżnienie.
W dniu 5 października 2024 r. w życie weszła tzw. specustawa powodziowa wprowadzająca rozwiązania odnosząc się do walki ze skutkami powodzi m.in. dla szkół i uczniów. Nowe przepisy dotyczą m.in. przyznawania zasiłku losowego, uproszczenia procedur tworzenia tymczasowych lokalizacji szkół. Uwzględniono również potrzebę ograniczenia liczby uczniów w oddziałach klasowych. Sprawdź szczegóły.
Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEN opublikowano dwa moduły szkoleniowe składające się z webinaru i dokumentów będące wsparciem dla szkół w związku z ostatnimi powodziami. Wsparcie skierowane jest do uczniów, ich rodziców i nauczycieli.
Projektowanie uniwersalne w edukacji to podejście, które promuje wysoką jakość nauczania dla każdego ucznia. Jego kluczowym elementem jest uznanie różnorodności uczestników procesu edukacyjnego. Jest to fundament dla tworzenia przyjaznej przestrzeni sprzyjającej edukacji włączającej. Aby ułatwić nauczycielom realizację tej koncepcji, IBE przygotował dla nich poradnik na temat projektowania uniwersalnego w edukacji.
Do MEN wpłynęła poselska interpelacja w sprawie programu „Podróże z klasą”. Zawarto w niej m.in. pytanie dotyczące metody naboru szkół do programu. W interpelacji wskazano, że samorządowcy zgłaszają problem braku możliwości rejestracji wniosków z przyczyn technicznych. Sprawdź, jakie pytania pojawiły się w interpelacji i jak MEN na nie odpowiedziało.
W wytycznych do standardach dotyczących ochrony małoletnich w szkołach opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości znajduje się zapis istotny w kontekście zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Wszystko z powodu standardów ochrony małoletnich, które regulują m.in. zasady bezpiecznych relacji między pedagogami a uczniami. Czy zgodnie z nimi, nauczyciel może przyjąć prezent od ucznia?
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do premiera o pochylenie się nad problemami związanymi z używaniem wyrobów tytoniowych przez uczniów. Następnie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał pismo resortom zdrowia, edukacji i finansów. Sprawdź, czego oczekuje RPO i jak na pismo odpowiedziało MEN.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Oznacza to, że od 15 października będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy.
27 września w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja „Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026”, podczas której zaprezentowano kluczowe założenia nadchodzących zmian. MEN wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych ogłosiły rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących reformy podstawy programowej, które potrwają do 31 października. Konsultacje, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będą prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i online.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzice i opiekunowie pragnący towarzyszyć dzieciom podczas szkolnych wyjść lub wycieczek mogą być zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. W obliczu niedawnych zmian prawnych i trudnej sytuacji związanej z klęską żywiołową, pojawia się pytanie jak dodatkowe wymogi wpływają na organizację szkolnych wydarzeń.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków publicznych szkół i placówek artystycznych. Oznacza to, że od 8 października 2024 r. obowiązują nowe wzory dokumentów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.