Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich, którego celem jest ochrona dzieci i zapewnienie im bezpiecznych warunków rozwoju. Nowa platforma ma na celu wspieranie nauczycieli, dyrektorów oraz innych profesjonalistów pracujących z dziećmi poprzez dostarczanie bieżących informacji i materiałów dotyczących działań legislacyjnych oraz inicjatyw związanych z ochroną najmłodszych.
Dyrektorzy szkół zainteresowani dofinansowaniem z programu „Podróże z klasą” mogą już składać formularze do organów prowadzących. A już od września uczniowie będą mogli pojechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną w całości sfinansowaną z budżetu Państwa. Stawka jest duża. Dużo jest też pytań wśród dyrektorów np.: czy wycieczki zagraniczne podlegają dofinansowaniu; czy finansowane są również usługi przewodnickie i wejścia do muzeum lub np. do zoo; czy można zmienić program wycieczki w trakcie jej trwania. Poznaj odpowiedzi MEN na najczęściej pojawiające się pytania.
Na stronie internetowej MEN opublikowano Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Kierunki te należy brać pod uwagę planując nadzór pedagogiczny na rok szkolny 2024/2025.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2024/2025. W nadchodzącym roku szkolny zajęcia zakończą się dopiero 27 czerwca! Sprawdź, kiery rozpoczynają się zajęcia, w jakich terminach uczniowie z poszczególnych województw rozpoczną ferie zimowe i kiedy będą przeprowadzane egzaminy.
Na portalu epedagogika.pl znajdziesz karty pracy opierające sie na pracy z case study. Sprawdź, jakie możliwości i korzyści daje ta forma pracy dydaktycznej. Studium przypadku to nie tylko metoda pracy dla dorosłych specjalistów. To również świetna forma psychoedukacji, z której korzystać mogą uczniowie w różnym wieku.
Przedmiot edukacja obywatelska ruszy od września 2025 r. w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Programów nauczania nowego przedmiotu jeszcze nie ma. Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Edukacji Narodowej chcą poznać społeczne oczekiwania, zwłaszcza nauczycieli i młodzieży. Dlatego zapraszają do udziału w wysłuchaniu publicznym 20 czerwca oraz do zgłaszania propozycji i uwag.
MEN po raz kolejny zaprasza nauczycieli do udziału w konkursie „Kierunek – innowacja”. Nauczyciele mają za zadanie przygotować opis działalności innowacyjnej zrealizowanej w roku szkolnym 2023/2024. Konkurs ruszył 10 czerwca i potrwa do 27 lipca. Każdy z laureatów konkursu otrzyma nagrodę rzeczową.
Eksperci Biura Rzeczniczki Praw Dziecka ostrzegają, jak znaczące konsekwencje może mieć nieprzemyślane publikowanie wizerunku dzieci w internecie. RPD podkreśla, że warto dobrze zastanowić się przed wydaniem zgody na publikację wizerunku dziecko przez placówki oświatowe. Co ważne – taka zgoda nie może być warunkiem uczestnictwa w wycieczkach, wydarzeniach i imprezach szkolnych. RPD zaprasza na webinar dotyczący ochrony prywatności dzieci i młodzieży. Komunikat skierowany jest do rodziców uczniów oraz przedstawicieli placówek oświatowych i innych instytucji.
Wprowadzenie możliwości łączenia grup na lekcjach religii oraz wykluczenie ocen z religii i etyki z obliczania średniej ocen to kluczowe zmiany, które zapowiedziała Minister Edukacji Barbara Nowacka. Te decyzje budzą kontrowersje, szczególnie wśród dyrektorów wydziałów katechetycznych diecezji katolickich.
Rzeczniczka Praw Dziecka zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe działania w celu ochrony zdrowia dzieci i młodzieży przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów. Jej zdaniem, obecne regulacje prawne nie realizują w pełni celów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych oraz profilaktyki uzależnień od nikotyny, zawartych w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono nowe rozporządzenie Ministra Edukacji z 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Sprawdź, co zmieni się od 1 września 2024 r.
Minister Edukacji Barbara Nowacka ogłosiła start programu „Podróż z klasą”, skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który umożliwi pełne dofinansowanie wycieczek szkolnych. Wnioski można składać od 19 czerwca, a przyznanie środków będzie zależało od kolejności zgłoszeń. Im szybciej szkoła się zgłosi, tym lepiej!
Rzecznik Praw Dziecka wystosowała pismo do minister rodziny, w którym podkreśliła konieczność utworzenia nowych regulacji dla zawodu psychologa. Zwróciła uwagę na powtarzające się zastrzeżenia i skargi wpływające do biura RPD odnoszące się do osób wykonujących ten zawód. Czego dotyczą te skargi i jakie przepisy trzeba zmienić?
Mediacja w szkole buduje kulturę wzajemnego szacunku i zrozumienia, promując pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Ponadto dobra mediacja pomaga w: komunikacji, integracji, budowaniu poczucia własnej wartości i odporności psychicznej, rozwijaniu kompetencji społecznych; uczy radzenia sobie w trudnych sytuacjach i asertywności. Wspiera również nauczycieli. Zapraszamy na konferencję „Mediacje w śląskich szkołach – integracja i budowanie wspólnoty”.
Centrum Nauki Kopernik ogłosiło laureatów Nagrody Przewroty, wyróżniając najbardziej nowatorskie inicjatywy edukacyjne w Polsce. Nagroda ma na celu docenienie działań zmieniających edukację na lepsze. W kategorii ogólnopolskiej zwyciężył Instytut Dobrej Śmierci, natomiast w kategorii lokalnej – Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim. Nagrodę specjalną otrzymał Janusz Laska, twórca programu Klub Młodego Odkrywcy.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.