Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Od nowego roku szkolnego dyrektorzy tych placówek będą mieli większe możliwości organizowania zajęć religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Sprawdź, co ma się zmienić.
Wypalenie zawodowe to powszechny problem, który może dotyczyć każdego i każdej z nas. Autorka najpopularniejszej teorii wypalenia zawodowego, Christina Maslach, podkreślała, że na wypalenie najbardziej narażone są osoby pracujące w zawodach usług społecznych. Tych wymagających bezpośredniej pracy z ludźmi i osobistego zaangażowania w relacje. Przykładami takich zawodów są między innymi nauczyciele/lki i dyrektorzy/rki szkół. Weź udział w badaniu dotyczącym wypalenia zawodowego wśród nauczycieli/lek oraz dyrektorów/rek!
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawił MSWiA uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Niektóre rozwiązania zawarte w projekcie wzbudziły wątpliwości RPO. Część z nich dotyczy realizacji prawa do edukacji w ramach polskiego systemu oświaty. Te uwagi przedstawiamy w artykule.
Przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty zapraszamy do pobrania streszczeń lektur obowiązkowych dla uczniów z Ukrainy. Materiały w języku ukraińskim ułatwią im przygotowania do egzaminu i pozwolą upewnić się, że zapamiętali najważniejsze szczegóły.
Polscy maturzyści planujący studia w Danii lub Szwecji po raz kolejny staną przed problemami związanym z terminem ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego. Termin ten pokrywa się z końcem rekrutacji na uczelnie w Danii. Problem ten, mimo interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, pozostaje nierozwiązany, co utrudnia polskim uczniom aplikowanie na studia zagraniczne. Nie będzie już zmian w tym zakresie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało istotne zmiany w podstawie programowej dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz branżowych. Zmiany mają służyć dostosowaniu treści nauczania do współczesnych wymagań i oczekiwań społecznych. Treści nauczania mają zostać ograniczone o około 20%. Dnia 23 kwietnia, wraz z opublikowaniem projektów zmian, ruszyły konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe. Potrwają one do 13 maja.
Fundacja Słonie na Balkonie pomaga uczniom w kryzysie psychicznym, a jej członkowie codziennie rozmawiają z dziećmi, które nie chcą żyć. Specjaliści z Fundacji przygotowali specjalny informator „Dziecko w depresji. Poradnik dla Rodziców i Pedagogów”. Na zapoznanie się z praktycznymi informacjami wystarczy 15 minut. Pamiętajmy, że świadomość objawów kryzysu psychicznego pozwala na szybszą reakcję i zapewnienie odpowiedniej pomocy uczniowi.
W obliczu coraz liczniejszych projektów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej kluczowe staje się zrozumienie zasad wynagradzania nauczycieli za ich realizację. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wydała wyjaśnienia dotyczące tego, jak należy obliczać wynagrodzenia nauczycieli za projekty unijne.
W świecie sportu, często postrzeganym jako pole do sukcesów i zdrowej rywalizacji, istnieje mniej widoczna, lecz bardzo szkodliwa strona – przemoc wobec młodych sportowców. Badanie przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę rzuca światło na alarmujące zjawisko, które – według raportu – dotyka wielu dzieci trenujących sporty wyczynowo.
W maju w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się bezpłatne wydarzenie edukacyjne – Szkoła Prototypowania. Do udziału zaproszeni są nauczyciele, edukatorzy oraz pasjonaci nauki. Niezależnie od tego, czy twoją pasją jest fizyka, sztuka, czy biologia, znajdziesz coś dla siebie w bogatym programie warsztatów i spotkań. Organizatorzy zachęcają do odkrywania piękna nauki przez pryzmat interdyscyplinarności.
Ministerstwo Edukacji wprowadza nowe regulacje dotyczące legitymacji nauczycielskich. Zmiany, które zaczęły obowiązywać od 16 kwietnia 2024 roku, mają na celu nie tylko zabezpieczenie przed fałszerstwami, ale także usprawnienie pracy szkoły. Sprawdź, co się zmienia oraz od kiedy będą obowiązywać wyłącznie nowe legitymacje.
W dniu 12 kwietnia 2024 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Obecnie powołując się na tę ustawę, należy uwzględnić już nowy tekst jednolity.
Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się za równym traktowaniem nauczycieli bez względu na podstawę ich zatrudnienia. Zastępca RPO wystosował pismo do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej, w którym zwrócił uwagę na ten problem. Sprawdź, co znalazło się w odpowiedzi Ministerstwa Edukacji.
Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza do udziału w projekcie "Tożsamość narodowa w procesie edukacji szkolnej". W ramach projektu odbędzie się debata online dla nauczycieli oraz konkursy dla uczniów. Sprawdź, kto i jak może wziąć udział w wydarzeniu.
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół właśnie trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Najważniejsze zmiany to zastąpienie HIT-u przedmiotem edukacja obywatelska oraz wprowadzenie obowiązkowych zajęć z udzielania pierwszej pomocy. Zmiany te mają obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.