Egzaminy zawodowe – zmiany ogłoszone w Dzienniku Ustaw

Dodano: 25 kwietnia 2025
Egzaminy zawodowe – zmiany ogłoszone w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Oznacza to, że od 25 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dostosowane do nowych regulacji wynikających z ustawy o systemie oświaty oraz rozwoju cyfryzacji.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Nowelizacja jest konsekwencją zmian w ustawie o systemie oświaty, wprowadzonych ustawą z 21 listopada 2024 r. oraz rozwoju cyfryzacji w edukacji. Wprowadza ona m.in. nowe regulacje dotyczące systemów teleinformatycznych wykorzystywanych podczas egzaminów zewnętrznych.

Zmiany w zakresie warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie

W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 28 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (Dz. U. z 2024 r. poz. 552) wprowadza się m.in. następujące zmiany:

Wprowadzenie nowego systemu informatycznego SIOEZ (System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Zawodowe)

SIOES ma usprawnić zarówno część pisemną, jak i praktyczną egzaminów, zapewniając większą kontrolę nad przebiegiem procesu.

Wykorzystanie systemu SIOEZ podczas egzaminów praktycznych

Zmiana w sposobie przeprowadzania i oceniania zadań egzaminacyjnych.

Obecność operatora pracowni informatycznej podczas egzaminów

Operator pracowni informatycznej będzie obecny podczas części pisemnej i praktycznej egzaminu zawodowego, w której wymagane jest korzystanie z komputera. Operator będzie odpowiedzialny za sprawne działanie sprzętu oraz wsparcie techniczne dla zdających egzaminy.

Krótszy okres przechowywania dokumentacji egzaminacyjnej

Okręgowe komisje egzaminacyjne będą przechowywać dokumenty związane z egzaminem przez 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyników (dotychczas było to 6 miesięcy).

Nowe zasady dotyczące wyników egzaminów praktycznych

Przepisy wprowadzają możliwość stosowania innych form wyników (np. projekty, produkty). Dotychczas jedynym rezultatem końcowym egzaminu praktycznego była dokumentacja.

Przepisy przejściowe

W przepisach przejściowych przewidziano możliwość:

  • rozpatrywania wniosków o upoważnienie do przeprowadzania egzaminów na starych zasadach, jeśli zostały złożone przed wejściem w życie nowych przepisów;

  • przekazania wykazów uczniów i absolwentów przystępujących do egzaminu na dotychczasowych zasadach w roku szkolnym 2024/2025.

Rozporządzenie wchodzi w życie 25 kwietnia 2025 r.

Przeczytaj również:

Zobacz także:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy