25 marca 2024 roku, pod patronatem Komisji Europejskiej, odbędzie się Dzień Europejskich Autorów. To okazja, aby celebrować czytelnictwo i literaturę europejską, odkrywając różnorodność językową i kulturową naszego kontynentu. Szkoły, przedszkola i placówki edukacyjne są zachęcane do organizacji akcji promujących czytelnictwo, takich jak konkursy, warsztaty, czy spotkania z autorami.
Na stronie ePedagogika.pl znajdziesz szeroką gamę materiałów edukacyjnych, które mogą pomóc uczniom rozwijać umiejętność rozumienia metafory. Publikujemy zestawy kart pracy, które są skierowane do różnych grup wiekowych, w tym uczniów ze spektrum autyzmu. Materiały zaprojektowane, by wspierać rozwój umiejętności komunikacyjnych przez dekodowanie metafor i związków frazeologicznych. Sprawdź szczegóły.
Kwestie wynagradzania pracowników samorządowych za godziny nadliczbowe reguluje zarówno Kodeks pracy jak i ustawa o pracownikach samorządowych. Zgodnie z tą drugą ustawą, za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych, pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Wybór należy do pracownika.
Zarząd Związku Powiatów Polskich dnia 11 marca 2024 r. wydał stanowisko na temat niedoszacowania skutków finansowych związanych z zaplanowanymi od 1 stycznia 2024 roku podwyżkami dla nauczycieli.
W obliczu rosnącej świadomości na temat zdrowia i profilaktyki, a także doświadczeń wynikających z pandemii COVID-19, w centrum uwagi znalazł się temat edukacji zdrowotnej w polskich szkołach. Pojawiają się głosy nawołujące do wprowadzenia dodatkowych lekcji poświęconych zdrowiu. W odpowiedzi na interpelację skierowaną do Ministerstwa Edukacji Narodowej sekretarz stanu, Katarzyna Lubnauer przedstawiła szczegółowe wyjaśnienia dotyczące obecnej roli edukacji zdrowotnej w polskim systemie oświaty.
W dniu 29 lutego 20214 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, na jaki tekst jednolity, od teraz powoływać się w dokumentach dotyczących ZFŚŚ w placówkach oświatowych.
11 marca wystartowała rekrutacja dla przedszkoli i szkół podstawowych do programu „Archi-przygody – edycja 2024”. To już 8 edycja programu edukacji architektonicznej realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
W ramach programu „Laptop dla nauczyciela” nauczyciele otrzymali bony o wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopów. Program objął jednak jedynie nauczycieli publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, którzy prowadzą zajęcia w klasach IV-VIII. 11 marca ministra edukacji zareagowała na ten stan rzeczy. Zapowiedziała, że zwróci się do Komisji Europejskiej z postulatem, by bony na laptopy trafiły także do nauczycieli wczesnoszkolnych i przedszkolnych.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby specjalistów na portalu ePedagogika.pl zamieszczam serię ankiet stworzonych specjalnie z myślą o wychowawcach, pedagogach, pedagogach specjalnych oraz psychologach szkolnych. Narzędzia mają wspierać specjalistów w codziennej pracy z uczniami dzięki poznaniu i zrozumieniu ich potrzeb.
Od 8 marca można składać wnioski o środki z programu Aktywna Tablica. Ruszyła kolejna edycja rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Sprawdź, kto otrzyma wsparcie i gdzie składać wnioski w 2024 roku.
Państwowa komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 opublikowała raport „Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie?”. Sprawdź, z jakimi informacjami warto się zapoznać.
W dniu 4 marca 2024 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie egzaminu maturalnego.
MEN odpowiedziało na poselską interpelację w sprawie zakładania monitoringu w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych w placówkach oświatowych. Wprowadzenie monitoringu w szkolnych toaletach jest możliwe pod pewnymi warunkami – wcześniej musiało dojść do niebezpiecznych zdarzeń w tych miejscach, a inne metody zapewnienia bezpieczeństwa i nadzoru były nieskuteczne. Zanim monitoring zostanie zamontowany konieczne są także konsultacja z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim w tej sprawie.
Według Rzecznika Praw Obywatelskich nieuzasadnione jest różnicowanie statusu prawnego nauczycieli zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz mianowania. Ci drudzy mają gorszą sytuację, jeśli chodzi o ochronę przedemerytalną i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (w przypadku przywrócenia ich do pracy przez sąd). Dlatego też RPO opowiada się za ujednoliceniem form zatrudnienia nauczyciela.
Minister zdrowia odpowiedział na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące opieki nad dziećmi z alergią w placówkach oświatowych. Główną poruszaną kwestią jest podawania adrenaliny w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. W najnowszym piśmie MZ poinformował, że wkrótce zapadną decyzję dotyczące zmian w tym zakresie, w tym zmiany definicji pierwszej pomocy. Nowa definicja ma uwzględnia możliwość podawania leków w placówkach oświatowych.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.