Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie wystąpił do MEN w sprawie trudności maturzystów z rekrutacją na studia na uczelnie w Danii i w Szwecji. 8 kwietnia RPO wysłał do minister edukacji pismo w tej sprawie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na apel z 12 lutego 2024 r.
Trwa drugie Ogólnopolskie Badanie Higieny Cyfrowej. Na stronie organizatora znajdziesz wyniki pierwszej edycji oraz liczne wskazówki jak młodzież może dbać o higienę cyfrową. Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa zaprasza również do wykonania testu higieny cyfrowej.
Podczas spotkania ministrów edukacji Polski i Ukrainy ustalono, że istnieje konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce. Od września 2024 ukraińskie dzieci mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym. Ma to m.in. przeciwdziałać problemowi dzieci „znikających” ze szkół bez wiedzy dyrektorów.
Ośrodek Rozwoju Edukacji poleca nowy bezpłatny poradnik dla nauczycieli „Bezpieczeństwo w wirtualnej rzeczywistości”. Ogólna Sieć Edukacyjna NASK opracowała ofertę kursów i poradników na temat bezpieczeństwa w sieci.
Od 1 kwietnia prace domowe w szkołach podstawowych są nieobowiązkowe, a w klasach I-III nie mogą być zadawane. Nowe przepisy nie oznaczają jednak zniesienia obowiązku uczenia się w domu lub powtarzania materiału omówionego podczas lekcji. W związku z tym Instytut Badań Edukacyjnych opracował informatory zawierające przykładowe rozwiązania i dobre praktyki. Będą one przydatne w zadawaniu prac domowych zgodnie z wymogami nowego rozporządzenia oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
W poselskiej interpelacji skierowanej do MEN wskazano m.in. na konieczność wprowadzenia zajęć dla uczniów i ich rodziców oraz edukowanie kadry pedagogicznej w ramach profilaktyki suicydalnej w szkołach. W odpowiedzi podkreślono, że aktualnie podejmowane są działania w celu pozyskania dodatkowych środków w tym zakresie oraz zapowiedziano dalsze działania.
Nauczyciele, edukatorzy i animatorzy mają szanse pogłębić wiedzę z zakresu lokalnego dziedzictwa i kultury ludowej. Cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli rozpocznie się już 8 kwietnia. Ich celem jest przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do prowadzenia lekcji i zajęć o tematyce regionalnej.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brakuje jednolitych kryteriów przyznawania uczniowi punktów za udział w wolontariacie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Tymczasem liczba punktów na świadectwie może mieć wpływ na dalszą edukację ucznia. RPO wystąpił w tej sprawie do minister edukacji.
W dniu 27 marca 2024 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Nie oznacza to jednak, że zmieniają się przepisy.
Podczas zebrania podkomisji ds. zdrowia psychicznego, wiceminister zdrowia przedstawił plan na poprawę stanu opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Ten plan to: Lekcje o zdrowiu psychicznym, badania przesiewowe uczniów, szkolenia dla nauczycieli, więcej pieniędzy na psychiatrię dziecięcą.
Do 12 kwietnia można zgłaszać kandydatury w ramach najnowszej edycji konkursu na laureata ogólnopolskiej nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2023. Celem konkursu jest wyłonienie profilaktyków z pasją oraz podnoszenie społecznej świadomości na temat roli profilaktyki dzieci i młodzieży w dzisiejszej rzeczywistości.
To już pewne. Od 1 kwietnia w szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe. 22 marca 2024 r. minister edukacji podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Poznaj szczegóły tych zmian.
W ramach upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z całej Polski mają okazję do włączenia się w projekt Murale Pamięci „Dumni z Powstańców”. Do 31 marca wspomniane placówki mogą zgłaszać swój udział w konkursie. Sprawdź, na czym polega projekt i jak dokonać zgłoszenia.
W dniu, który dedykowany jest osobom z zespołem Downa oraz ich rodzinom i opiekunom – zachęcamy, aby przyjrzeć się bliżej zagadnieniom związanym z zespołem Downa. Przeczytaj artykuły i pobierz dodatkowe materiały.
25 marca 2024 roku, pod patronatem Komisji Europejskiej, odbędzie się Dzień Europejskich Autorów. To okazja, aby celebrować czytelnictwo i literaturę europejską, odkrywając różnorodność językową i kulturową naszego kontynentu. Szkoły, przedszkola i placówki edukacyjne są zachęcane do organizacji akcji promujących czytelnictwo, takich jak konkursy, warsztaty, czy spotkania z autorami.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.