ORBIUM – jak mądrze wprowadzić technologię do szkoły?

Dodano: 3 kwietnia 2025
  ORBIUM – jak mądrze wprowadzić technologię do szkoły?

W jaki sposób rozwijać szkołę, by była gotowa i przygotowywała uczniów na wyzwania XXI wieku? Jak wykorzystywać technologię, by realnie wspierała procesy uczenia się? Odpowiedzią może być projekt badawczo-rozwojowy Szkoła z technologią, realizowany przez Centrum Nauki Kopernik i firmę Samsung. Obejrzyj wywiad, w którym ekspert wyjaśnia, czym jest ORBIUM i jak pozyskać go dla szkoły, a przede wszystkim – prezentuje doświadczenia, które można przeprowadzić z jego wykorzystaniem.

Co to jest ORBIUM?

Zestaw ORBIUM to mobilne laboratorium przeznaczone dla uczniów klas 4–8 szkół podstawowych. Jego centralnym elementem jest tablet Samsung Galaxy Tab S9FE. Standardowe wyposażenie tego tabletu w czujniki światła i ruchu, magnetometr, żyroskop i kamerę, w połączeniu z dostępnymi aplikacjami, pozwala uczniom na przeprowadzanie ciekawych doświadczeń na lekcjach. Do zestawu dołączono akcesoria niezbędne do realizowania eksperymentów: mikrokontroler MakeyMakey, nakładkę mikroskopową oraz kostkę MergeCube do rozszerzonej rzeczywistości.

ORBIUM zawiera też 14 gotowych scenariuszy lekcji – interdyscyplinarnych i zgodnych z podstawą programową. Scenariusze można wykorzystywać na zajęciach z biologii, fizyki, matematyki, języka polskiego czy techniki w formie angażujących doświadczeń i aktywności.

Co ważne, technologia nie dominuje na lekcji – uczniowie używają tabletów przeciętnie przez 15 minut. Reszta czasu to obserwacja, konstruowanie, wyciąganie wniosków i praca zespołowa.

Dlaczego ORBIUM to coś więcej niż zestaw?

ORBIUM powstało w ramach pełnego procesu badawczo-rozwojowego, który od początku zakładał ścisłą współpracę nauczycieli, ekspertów, badaczy i twórców technologii. W jego przygotowanie zaangażowani byli także eksperci ze Szkoły Edukacji i Fundacji Cyfrowy Dialog.  

Wszystkie scenariusze zostały opracowane przez nauczycieli wyłonionych w ogólnopolskim konkursie i przetestowane z udziałem 30 nauczycieli i ponad 500 uczniów. W trakcie testów wykorzystano metodę action research – nauczyciele prowadzili badania nad własnym procesem dydaktycznym.

Rozwijanie kluczowych kompetencji uczniów

ORBIUM stawia nie tylko na technologię, ale przede wszystkim na kompetencje przyszłości. Jedną z nich jest współpraca – obecna w każdym scenariuszu.

ORBIUM w praktyce – przykłady lekcji

  • Fizyka i muzyka: Uczniowie, korzystając z MakeyMakey, tworzą instrument muzyczny z ziemniaków i cytryn. W ten sposób poznają zasady działania obwodów elektrycznych.
  • Biologia: Za pomocą nakładki mikroskopowej i aplikacji uczniowie badają strukturę liści, a następnie analizują wpływ środowiska na różnorodność biologiczną.
  • Edukacja zdrowotna: Dzięki rozszerzonej rzeczywistości uczniowie „wchodzą” do wnętrza serca, obserwując jego działanie w 3D. Konstruują także własne modele serca z balonów i słomek.

Szansa na rozwój dla szkoły i rady pedagogicznej

Placówki uczestniczące w projekcie Szkoła z technologią mogą liczyć nie tylko na zestaw ORBIUM, ale także na wsparcie merytoryczne ze strony Centrum Nauki Kopernik.

ORBIUM to inwestycja w rozwój szkoły, nauczycieli i uczniów. Daje realną szansę na wprowadzenie do codziennej praktyki dydaktycznej metody badawczej i edukacji opartej na doświadczeniu.

Jak zgłosić szkołę? Zgłoszenia są przyjmowane do 13 kwietnia 2025
Formularz zgłoszeniowy i szczegóły dostępne są na stronie www.kopernik.org.pl/szkola-z-technologia

Tematyka

Sprawdź inne serwisy