17 czerwca 2025 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 10 czerwca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych. Zmiany wejdą w życie 2 lipca 2025 r. W nowym roku szkolnym zostanie wprowadzona specjalność "fortepianmistrzostwo".
W rozporządzeniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z 3 września 2021 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2238) wprowadza się m.in. zmiany (oprócz zmian porządkujących):
1) Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zajęć edukacyjnych artystycznych specjalizacji budowy i renowacji fortepianów, specjalizacji strojenia i korekty fortepianów, podstaw budowy fortepianów, pracowni budowy i renowacji fortepianów - ćwiczeń, pracowni strojenia i korekty fortepianów - ćwiczeń oraz korekty fortepianów w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia posiada osoba, która:
2) Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zajęć edukacyjnych artystycznych tańca, stepu, pantomimy i wybranych technik tanecznych w policealnej szkole muzycznej oprócz osoby wymienionej w § 4 rozporządzenia MKDNiS z 3 września 2021 r. posiada również osoba wymieniona w § 7 ust. 1 pkt 1 (posiada co najmniej pięcioletni zawodowy staż pracy w zakresie zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami).
3) Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zajęć edukacyjnych artystycznych języka obcego nowożytnego w policealnej szkole muzycznej posiada osoba wymieniona w § 12 ust. 1 rozporządzenia MKDNiS z 3 września 2021 r.
Do końca roku szkolnego 2029/2030 przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych specjalizacji budowy i renowacji fortepianów, specjalizacji strojenia i korekty fortepianów, podstaw budowy fortepianów, pracowni budowy i renowacji fortepianów - ćwiczeń, pracowni strojenia i korekty fortepianów - ćwiczeń oraz korekty fortepianów w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia posiada nauczyciel, który zgodnie z przepisami w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela nabył wiedzę i umiejętności z zakresu:
1) przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, w tym z zakresu psychologii w wymiarze co najmniej 90 godzin, z zakresu pedagogiki w wymiarze co najmniej 90 godzin oraz z zakresu praktyk zawodowych w wymiarze co najmniej 30 godzin, a także z zakresu podstaw dydaktyki i emisji głosu w wymiarze co najmniej 60 godzin oraz
2) przygotowania dydaktycznego do nauczania zajęć edukacyjnych artystycznych w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia lub do nauczania zajęć edukacyjnych muzyki w szkole ponadpodstawowej, w tym z zakresu dydaktyki tych zajęć w wymiarze co najmniej 150 godzin oraz z zakresu praktyk zawodowych w wymiarze co najmniej 120 godzin
- w trakcie studiów lub studiów podyplomowych lub w trakcie kursu kwalifikacyjnego w zakresie przygotowania pedagogicznego prowadzonego zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.