Matura 2023 – mniej pytań na egzaminie ustnym z języka polskiego

Dodano: 2 marca 2023
Matura 2023 – mniej pytań na egzaminie ustnym z języka polskiego

Absolwenci przystępujący do egzaminu maturalnego po raz pierwszy od kilku lat będą musieli zdawać także egzamin ustny. Z uwagi na to, że w toku nauki w szkole ponadpodstawowej przez wiele miesięcy uczyli się zdalnie, MEiN zdecydował o zmniejszeni liczby pytań w puli.

Ułatwienie, które czeka na tegorocznych maturzystów polega na zmniejszeniu liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do maksymalnie 120. O zmianach w przeprowadzeniu tegorocznego egzaminu maturalnego poinformowali podczas konferencji prasowej minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Tegoroczni maturzyści to są licealiści, którzy naukę w szkole ponadpodstawowej zaczęli od pandemii koronawirusa i nauki zdalnej. Przez kilkanaście miesięcy ich dostęp do szkoły i nauczycieli był ograniczony. Świadomość tej sytuacji wpłynęły na decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki w porozumieniu z Centralną Komisją Egzaminacyjną dotyczące wymogów na egzaminie maturalnym.

Jednocześnie jednak szef resoru edukacji zwraca uwagę, że egzamin ustny jest potrzebny na maturze, a przez ostatnie dwa lata nie odbywał się tylko z powodów sanitarnych.

Nowa matura 2023 – na czym polegają zmiany w nowej formule egzaminu?

Na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie – związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).

W tym roku na liście jawnych pytań znalazło się 110 zadań, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej CKE.

W odniesieniu do pozostałych przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym – nie wprowadzono ma tu poważniejszych.

Przeczytaj również:

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki

Tematyka

Sprawdź inne serwisy