Zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty – nowe przepisy

Dodano: 28 września 2023
Zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty – nowe przepisy

Od 27 września 2023 r. obowiązuje nowy przepis art. 44zw ust. 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wprowadza on zmiany w zasadach zwalniania uczniów z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie nowe przepisy dotyczące egzaminu ósmoklasisty weszły w życie 27 września?
  • Czy egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów?
  • Kto jest zwolniony z mocy prawa z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty?
  • W jakich sytuacjach dyrektor OKE może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu?
  • Jakie zmiany wprowadził nowy przepis dotyczący zwolnienia uczniów z obowiązku przystąpienia do egzaminu?

Egzamin ósmoklasisty co do zasady jest obowiązkowy

Egzamin ósmoklasisty, do którego przystępują uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, jest egzaminem obowiązkowym. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Dla tego egzaminu nie ustala się progu zdawalności, natomiast uzyskane wyniki są brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

Z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty są zwolnieni, z mocy prawa, uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Egzamin w terminie dodatkowym lub zwolnienie z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty

Uczniowie, którzy z powodów losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym (maj) są obowiązani przystąpić do tego egzaminu w terminie dodatkowym (czerwiec). Natomiast w szczególnych przypadkach uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty.

Dyrektorzy szkół oraz rodzice uczniów sygnalizowali przypadki, w których uczeń ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie może w ogóle przystąpić do tego egzaminu – ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym.

Uczeń może być zwolniony z egzaminu ósmoklasisty przed nadejściem głównego terminu

W dotychczasowym stanie prawnym uczniowie ci uzyskiwali zwolnienie z tego obowiązku dopiero po przeprowadzeniu egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu). Wprowadzona zmiana umożliwia dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej zwolnienie tego ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty przed przeprowadzaniem egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym.

Zwolnienie może nastąpić na umotywowany wniosek dyrektora szkoły złożony w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Zgodnie z art. 44zw ust. 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty:

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Przeczytaj również:  

Źródło: 
  • Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3477)
Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy