Egzamin ósmoklasisty i matura dla uczniów z Ukrainy – informacje CKE

Dodano: 28 marca 2022
Egzamin ósmoklasisty i matura dla uczniów z Ukrainy – informacje CKE

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej opublikowano informacje na temat egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego dla zdających. Sprawdź szczegóły.

Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała najważniejsze informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów w 2022 r. W informatorach zamieszczano m.in. informacje dotyczące dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminów dla zdających pochodzących z Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Ze strony internetowej CKE można również pobrać deklaracje przystąpienia do egzaminu:

  • ósmoklasisty,
  • maturalnego.
Dokumenty zostały przetłumaczone na język ukraiński.

Egzamin ósmoklasisty – dostosowanie warunków i form przeprowadzania egzaminu dla dzieci z Ukrainy

1. Arkusze dostosowane do potrzeb zdających:

  • arkusz z języka polskiego – arkusz treściowo tożsamy z arkuszem dla ucznia niebędącego obywatelem polskim, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu, z kolejnymi dostosowaniami, tj. instrukcje oraz polecenia tłumaczone na język ukraiński (ale: teksty i zadania w języku polskim, zapisywanie rozwiązań do zadań – w języku polskim),
  • arkusz z matematyki – arkusz treściowo tożsamy z arkuszem dla ucznia niebędącego obywatelem polskim, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu, ale pełna treść arkusza, tj. instrukcje, polecenia do zadań, treść zadań – tłumaczone na język ukraiński; zapisywanie rozwiązań zadań możliwe w języku ukraińskim
  • arkusz z języka obcego nowożytnego – arkusz treściowo tożsamy z arkuszem w formie standardowej („100”), z dostosowaniami, tj. instrukcje oraz polecenia tłumaczone na język ukraiński, zadania w języku obcym lub języku ukraińskim, zapisywanie rozwiązań do zadań – w języku obcym lub języku ukraińskim (zgodnie z poleceniem).

2. Możliwość przystąpienia do egzaminu w oddzielnej sali (dotyczy egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego), jeżeli – ze względu na przedłużenie czasu przeprowadzania egzaminu do 210 minut – jest to konieczne do przeprowadzenia egzaminu dla wszystkich zdających w niezakłócony sposób.

3. Możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej (język polski – język ukraiński i język ukraiński – język polski) na egzaminie z języka polskiego. Słownik zapewnia szkoła lub uczeń.

4. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, jak dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

5. Zapewnienie obecności specjalisty, np. psychologa, pedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym lub zapewnienia wsparcia psychologicznego.

6. Zapewnienie obecności tłumacza (język polski – język ukraiński), który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu przekazywanych przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym.

7. Pomoc nauczyciela (członka zespołu nadzorującego), który przed przystąpieniem ucznia do pracy odczytuje z arkusza rezerwowego jeden raz głośno, po kolei wszystkie teksty liczące po 250 wyrazów lub więcej, stanowiące podstawę zadań egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego (możliwe w przypadku, gdy uczeń rozumie język polski, jednak ma problemy z płynnym czytaniem tekstu pisanego)

Informację o konieczności dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty należy zarejestrować w SIO wraz ze zgłoszeniem ucznia do egzaminu ósmoklasisty w terminie do 15 kwietnia 2022 r.

Jeżeli konieczność dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu dla ucznia – obywatela Ukrainy wystąpi po 15 kwietnia br., dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, a następnie stosowną informację rejestruje w SIO.

Egzamin maturalny – dostosowanie warunków i form przeprowadzania egzaminu dla uczniów z Ukrainy

1. Arkusze dostosowane do potrzeb zdających:

  • arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym – arkusz treściowo tożsamy z arkuszem w formie standardowej („100”), z dostosowaniami, tj. instrukcje oraz polecenia tłumaczone na język ukraiński, ale: teksty i zadania w języku polskim, zapisywanie rozwiązań zadań – w języku polskim
  • arkusz z matematyki na poziomie podstawowym – arkusz treściowo tożsamy z arkuszem w formie standardowej („100”), ale pełna treść arkusza, tj. instrukcje, polecenia do zadań, treść zadań – tłumaczone na język ukraiński; zapisywanie rozwiązań zadań możliwe w języku ukraińskim
  • arkusz z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym – arkusz treściowo tożsamy z arkuszem w formie standardowej („100”), z dostosowaniami, tj. instrukcje oraz polecenia tłumaczone na język ukraiński, zadania w języku obcym, zapisywanie rozwiązań zadań w języku obcym
  • arkusze z wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym oraz arkusze z języków obcych nowożytnych na poziomie dwujęzycznym – arkusze treściowo tożsame z arkuszami w formie standardowej („100”); zapisywanie rozwiązań zadań:
    • w arkuszach z języków obcych nowożytnych – w danym języku obcym nowożytnym
    • w arkuszu z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego na poziomie rozszerzonym – w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym w arkuszach z pozostałych przedmiotów – w języku polskim.

Czas pracy zapisany na stronie tytułowej arkusza jest obowiązujący (nie wymaga przedłużenia) – zobacz tabelę.

2. Możliwość przystąpienia do egzaminu w oddzielnej sali, w szczególności jeżeli – ze
względu na dłuższy czas przeprowadzania egzaminu – jest to konieczne do
przeprowadzenia egzaminu dla wszystkich zdających w niezakłócony sposób.

3. Możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub
elektronicznej (język polski – język ukraiński i język ukraiński – język polski) na
egzaminie z wszystkich przedmiotów z wyjątkiem egzaminów z: matematyki na
poziomie podstawowym, języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz
języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. Słownik zapewnia szkoła lub uczeń.

4. Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka
polskiego, jak dla zdających ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, jeżeli
zachodzi taka uzasadniona potrzeba, w porozumieniu z dyrektorem właściwej
okręgowej komisji egzaminacyjnej.

5. Zapewnienie obecności specjalisty, np. psychologa, pedagoga (może być członkiem
zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze
zdającym lub zapewnienia wsparcia psychologicznego.

6. Zapewnienie obecności tłumacza (język polski – język ukraiński), który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu przekazywanych przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym.

7. Skorzystanie z dostosowań przewidzianych w Komunikacie dla poszczególnych grup zdających. Dostosowanie takie wymaga pisemnego porozumienia dyrektora szkoły z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 5 kwietnia 2022 r.

Czas trwania egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów dla zdających – obywateli z Ukrainy

Przedmiot

Arkusz

Czas trwania (w minutach)

Arkusz dla zdających uczniów będących obywatelami Ukrainy,których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej jest uznawany za legalny na podstawieart. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r.

E**U-100

Język polski

poziom podstawowy

do 255

poziom rozszerzony

do 270

Matematyka

poziom podstawowy

170

poziom rozszerzony

do 270

Języki nowożytne

poziom podstawowy

120

poziom rozszerzony

180

poziom dwujęzyczny

210

Języki mniejszości narodowych

poziom rozszerzony

180

Historia

 

do 270

Wiedza o społeczeństwie

Biologia

Chemia

Fizyka

Geografia

Filozofia

Historia muzyki

Historia sztuki

Język łaciński i kultura antyczna

Język kaszubski

Język łemkowski

poziom rozszerzony

180

informatyka

poziom rozszerzony

część I

do 90

część II

do 225

Dokumenty do pobrania

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin maturalny

Źródła:

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy