W sobotę 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano tzw. specustawę ukraińską. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w odniesieniu do oświaty zawiera postanowienia znane z projektu. Co ważne, do dzieci z Ukrainy nie mają zastosowania przepisy art. 37 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, czyli przepisy o edukacji domowej.
Przepisy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa już obowiązuje. Zgodnie z art. 116 ww. ustawy, większość przepisów weszła w życie z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Jednym z obszarów uregulowanych przez tzw. specustawę ukraińską są przepisy dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie. Projektowane regulacje omawialiśmy w artykule:
W tym miejscu należy natomiast zaznaczyć, że ustawodawca jednoznacznie zabronił stosowania wobec uczniów – uchodźców z Ukrainy, stosowania przepisów o tzw. edukacji domowej.
Zgodnie z art. 54 omawianej ustawy: do dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, nie stosuje się przepisów art. 37 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.