Udzielenie zgody na edukację domową często rodzi pytanie – czy na miejsce ucznia można przyjąć do oddziału nową osobę? W artykule wyjaśniamy, jak prawo oświatowe reguluje tę sytuację, jakie obowiązki ma szkoła wobec ucznia na edukacji domowej. Sprawdź, czy przejście na edukację domową oznacza „zwolnienie” miejsca w oddziale.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rozwiedzeni rodzice często nie mogą dojść do porozumienia w sprawach dotyczących edukacji dziecka. Jedną z najbardziej spornych kwestii jest decyzja o realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tzw. nauczaniu domowym. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe, gdy jeden z rodziców składa wniosek, a drugi nie wyraża na to zgody?
Za organizację procesu kształcenia uczniów realizujących obowiązek poza szkołą w zasadniczym stopniu odpowiadają rodzice, którym szkoła powinna udzielać wsparcia. Wątpliwości pojawiają się, kiedy edukacja domowa ma dotyczyć ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla którego co do zasady należy opracować IPET? Czy uczeń objęty edukacją domową może być jednocześnie objęty realizacją indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego? Czy szkoła jest zwolniona z realizacji obowiązku kształcenia specjalnego?
Nauczanie domowe to coraz popularniejszy sposób na realizowanie obowiązków edukacyjnych. Wątpliwości pojawiają się, kiedy o edukację domową wnioskują rodzice ucznia technikum. Uczeń technikum może spełniać obowiązek nauki poza szkołą, tj. w edukacji domowej. Sprawdź, na jakich warunkach może być realizowana i jakich formalności należy dopełnić.
Niepełnosprawność i posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie wyklucza wydania zezwolenia na nauczanie domowe. Co ważne, szkoła ma obowiązek zapewnić udział w zajęciach rewalidacyjnych uczniom spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą, tj. w ramach edukacji domowej. Co jednak ważne, zajęcia te mają odbywać się w szkole – nie jest możliwe finansowanie terapii w placówkach i podmiotach. Sprawdź, z czego wynika zakaz finansowania terapii poza szkołą, do której przyjęto ucznia.
W opublikowanym 20 października 2022 r. projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe znalazły się zapisy dotyczące edukacji domowej. Jeżeli ustawa zwana Lex Czarnek 2.0 wejdzie w życie, uzyskanie zgody na realizowanie obowiązków edukacyjnych poza przedszkolem i szkołą będzie trudniejsze. Sprawdź, jakie zmiany w nauczaniu domowy przewiduje poselski projekt nowelizacji prawa oświatowego. Czy wirtualne szkoły prowadzące wyłącznie nauczanie domowe znikną z mapy Polski?
Uczniowie, którzy obowiązek szkolny i obowiązek nauki realizują poza szkołą muszą przystępować do egzaminów klasyfikacyjnych. Sprawdź, czy takie egzaminy mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Podjęcie decyzji o spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą nakłada na rodziców szereg obowiązków. Należy do nich między innymi zapewnienie dziecku opieki. Szkoła nie ma bowiem obowiązku umożliwienia takiemu uczniowi korzystania ze świetlicy. W niektórych jednak przypadkach dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela czy pedagoga w świetlicy szkolnej. Sprawdź szczegóły.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.