Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma obowiązek realizowania obowiązku rocznego wychowania przedszkolnego czy obowiązku szkolnego. Zdarza się, że ze względu na trudności z zapewnieniem mu odpowiednich warunków bądź organizacją nauki, rodzice chcieliby, aby ten obowiązek realizowało w domu. Czy poradnia może wydać opinię do nauczania domowego, jeśli wcześniej zostało wydane orzeczenie do kształcenia specjalnego? Sprawdź, czy te dwa dokumenty mogą funkcjonować jednocześnie.
Nauczanie indywidualne jest organizowane dla uczniów, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Zajęcia są wówczas prowadzone z uczniem w miejscu jego zamieszkania przez nauczycieli szkoły, którym dyrektor szkoły powierzy prowadzenie tych zajęć. Czy taki uczeń musi przystępować do egzaminów pozwalających na ustalenie ocen klasyfikacyjnych?
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe, na wniosek rodziców dyrektor przedszkola lub szkoły do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku poza placówką obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Czy każda szkoła jest „przyjazna edukacji domowej”? Czy dyrektor szkoły, wychowawcy i nauczyciele mają obowiązek przygotowania specjalnej oferty edukacyjnej dla dzieci uczących się poza szkołą? Jak wspomóc ucznia, którego rodzice uzyskali zezwolenie na realizowanie przez ich dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą, dbając szczególnie o rozwój kompetencji społecznych, radzenia sobie w grupie rówieśniczej? Co jest obowiązkiem nauczycieli, a co „dobrą wolą”? W artykule spróbuję odpowiedzieć na postawione pytania oraz pojawiające się wątpliwości.
Zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą może być wydane przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego. Przepisy nie wskazują okresu, na jaki ma być wydane. W związku z tym dyrektor podejmuje decyzje w tym zakresie na podstawie oceny indywidualnej sytuacji ucznia.
Dowiedz się, czy pełnoletni uczeń liceum może ubiegać się o nauczanie domowe. Czy należy wymagać od niego oświadczenia rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.