Za organizację procesu kształcenia uczniów realizujących obowiązek poza szkołą w zasadniczym stopniu odpowiadają rodzice, którym szkoła powinna udzielać wsparcia. Wątpliwości pojawiają się, kiedy edukacja domowa ma dotyczyć ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla którego co do zasady należy opracować IPET? Czy uczeń objęty edukacją domową może być jednocześnie objęty realizacją indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego? Czy szkoła jest zwolniona z realizacji obowiązku kształcenia specjalnego?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczanie domowe to coraz popularniejszy sposób na realizowanie obowiązków edukacyjnych. Wątpliwości pojawiają się, kiedy o edukację domową wnioskują rodzice ucznia technikum. Uczeń technikum może spełniać obowiązek nauki poza szkołą, tj. w edukacji domowej. Sprawdź, na jakich warunkach może być realizowana i jakich formalności należy dopełnić.
Niepełnosprawność i posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie wyklucza wydania zezwolenia na nauczanie domowe. Co ważne, szkoła ma obowiązek zapewnić udział w zajęciach rewalidacyjnych uczniom spełniającym obowiązek szkolny poza szkołą, tj. w ramach edukacji domowej. Co jednak ważne, zajęcia te mają odbywać się w szkole – nie jest możliwe finansowanie terapii w placówkach i podmiotach. Sprawdź, z czego wynika zakaz finansowania terapii poza szkołą, do której przyjęto ucznia.
W opublikowanym 20 października 2022 r. projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe znalazły się zapisy dotyczące edukacji domowej. Jeżeli ustawa zwana Lex Czarnek 2.0 wejdzie w życie, uzyskanie zgody na realizowanie obowiązków edukacyjnych poza przedszkolem i szkołą będzie trudniejsze. Sprawdź, jakie zmiany w nauczaniu domowy przewiduje poselski projekt nowelizacji prawa oświatowego. Czy wirtualne szkoły prowadzące wyłącznie nauczanie domowe znikną z mapy Polski?
Uczniowie, którzy obowiązek szkolny i obowiązek nauki realizują poza szkołą muszą przystępować do egzaminów klasyfikacyjnych. Sprawdź, czy takie egzaminy mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Podjęcie decyzji o spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą nakłada na rodziców szereg obowiązków. Należy do nich między innymi zapewnienie dziecku opieki. Szkoła nie ma bowiem obowiązku umożliwienia takiemu uczniowi korzystania ze świetlicy. W niektórych jednak przypadkach dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela czy pedagoga w świetlicy szkolnej. Sprawdź szczegóły.
W sobotę 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano tzw. specustawę ukraińską. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w odniesieniu do oświaty zawiera postanowienia znane z projektu. Co ważne, do dzieci z Ukrainy nie mają zastosowania przepisy art. 37 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, czyli przepisy o edukacji domowej.
Zgodnie z przepisami, rodzice mogą złożyć podanie z prośbą zgodę na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą. Taki uczeń uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Przepisy nie odnoszą się jednak do sytuacji, w której o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą wystąpi uczeń pełnoletni. Sprawdź, jak należy ustosunkować się do takiego wniosku. Dowiedz się, które przepisy regulują zasady prowadzenia edukacji domowej w Polsce, jakich formalności dopełnić, aby dzieci mogły uczyć się w domu.
Przeczytaj również:
Obejrzyj certyfikowane videoszkolenie:
Zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą może być wydane przed rozpoczęciem albo w trakcie roku szkolnego. Przepisy nie wskazują okresu, na jaki ma być wydane. W związku z tym dyrektor podejmuje decyzje w tym zakresie na podstawie oceny indywidualnej sytuacji ucznia.
Na wniosek rodziców dyrektor szkoły, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie przez nie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Z odpowiednim wnioskiem można wystąpić w każdym momencie roku szkolnego. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku i czy prawdą jest, że dyrektor może udzielić zgody w przypadku braku opinii.
Obejrzyj cykl szkoleń:
Nauczanie domowe. Egzaminy klasyfikacyjne
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.