Zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe, na wniosek rodziców dyrektor przedszkola lub szkoły do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku poza placówką obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Wielu rodziców zastanawia się, czy można uczyć się bez szkoły. Dla wielu natomiast edukacja domowa to najlepsze z możliwych rozwiązań.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jakie dokumenty, po nowelizacji przepisów w 2021 roku, trzeba dołączyć do wniosku o zezwolenie na edukację domową
Przepisy prawa oświatowego nie ograniczają prawa żadnego z uczniów do tego, by realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Teoretycznie więc nauczania domowe ucznia liceum jest możliwe. A co, jeżeli uczeń osiągnął już pełnoletność? Dowiedz się, czy pełnoletni uczeń liceum może ubiegać się o nauczanie domowe. Czy należy wymagać od niego oświadczenia rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej?
Kto składa wniosek o udzielenie zgody na realizację obowiązku nauki poza szkołą
Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe ucznia liceum
Zasady organizacji i przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych dla uczniów objętych edukacją domową
Od 1 lipca 2021 er. obowiązują nowe, uproszczone zasady ubiegania się o zezwolenie na realizowanie obowiązków edukacyjnych poza przedszkolem i poza szkołą.
Odpowiedzialność rodziców za edukację domową oraz obowiązki dyrektora
Zasady składania wniosków o zgodę na realizowanie obowiązku edukacyjnego poza szkołą i poza przedszkolem
Zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą może zostać cofnięte:
Pobierz wzór decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą z powodu niezdania rocznego egzaminu klasyfikacyjnego lub nieprzystąpienia do rocznego egzaminu klasyfikacyjnego
Pobierz wzór decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą na wniosek rodziców
Pobierz decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą z powodu wydaniem zezwolenia z naruszeniem prawa.
Jeżeli rodzice wniosą odwołanie od decyzji w sprawie zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą, dyrektor ma obowiązek przekazania go do kuratora oświaty. Pobierz wzór pisma w sprawie przekazania odwołania wniesionego przez rodzica dziecka od decyzji o odmowie zezwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
Od decyzji w sprawie odmowy udzielenia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą wnioskodawcom przysługuje odwołanie do właściwego kuratora oświaty. Pobierz wzór odwołania od decyzji dyrektora szkoły o odmowie zezwolenia na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą
Pobierz wzór zawiadomienia o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
Na wniosek rodziców dyrektor szkoły, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą. Pobierz wzór wniosku o zezwolenie na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą.
Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu rodziców zdecydowało się na zapewnienie swoim dzieciom edukacji w warunkach domowych. Przepisy prawa oświatowego dają możliwość realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą – niezależnie od przyczyny. Zanim do tego jednak dojdzie, muszą zostać spełnione określone prawem wymogi. Jak więc wygląda droga do tzw. nauczania domowego? Zapraszam do lektury materiału, w którym przedstawiamy m.in.:
Zapraszamy do pobrania ebooka, w którym szczegółowo omówiono zasady prowadzenia: nauczania indywidualnego, indywidualnego toku nauki, indywidualnego toku nauki i edukacji domowej.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.