W sobotę 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano tzw. specustawę ukraińską. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w odniesieniu do oświaty zawiera postanowienia znane z projektu. Co ważne, do dzieci z Ukrainy nie mają zastosowania przepisy art. 37 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, czyli przepisy o edukacji domowej.
Zgodnie z przepisami, rodzice mogą złożyć podanie z prośbą zgodę na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą. Taki uczeń uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Przepisy nie odnoszą się jednak do sytuacji, w której o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą wystąpi uczeń pełnoletni. Sprawdź, jak należy ustosunkować się do takiego wniosku. Dowiedz się, które przepisy regulują zasady prowadzenia edukacji domowej w Polsce, jakich formalności dopełnić, aby dzieci mogły uczyć się w domu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Obejrzyj certyfikowane videoszkolenie:
Zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą może być wydane przed rozpoczęciem albo w trakcie roku szkolnego. Przepisy nie wskazują okresu, na jaki ma być wydane. W związku z tym dyrektor podejmuje decyzje w tym zakresie na podstawie oceny indywidualnej sytuacji ucznia.
Na wniosek rodziców dyrektor szkoły, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie przez nie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Z odpowiednim wnioskiem można wystąpić w każdym momencie roku szkolnego. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku i czy prawdą jest, że dyrektor może udzielić zgody w przypadku braku opinii.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe, na wniosek rodziców dyrektor przedszkola lub szkoły do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku poza placówką obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Wielu rodziców zastanawia się, czy można uczyć się bez szkoły. Dla wielu natomiast edukacja domowa to najlepsze z możliwych rozwiązań.
Jakie dokumenty, po nowelizacji przepisów w 2021 roku, trzeba dołączyć do wniosku o zezwolenie na edukację domową
Przepisy prawa oświatowego nie ograniczają prawa żadnego z uczniów do tego, by realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Teoretycznie więc nauczania domowe ucznia liceum jest możliwe. A co, jeżeli uczeń osiągnął już pełnoletność? Dowiedz się, czy pełnoletni uczeń liceum może ubiegać się o nauczanie domowe. Czy należy wymagać od niego oświadczenia rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej?
Kto składa wniosek o udzielenie zgody na realizację obowiązku nauki poza szkołą
Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe ucznia liceum
Zasady organizacji i przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych dla uczniów objętych edukacją domową
Od 1 lipca 2021 er. obowiązują nowe, uproszczone zasady ubiegania się o zezwolenie na realizowanie obowiązków edukacyjnych poza przedszkolem i poza szkołą.
Odpowiedzialność rodziców za edukację domową oraz obowiązki dyrektora
Zasady składania wniosków o zgodę na realizowanie obowiązku edukacyjnego poza szkołą i poza przedszkolem
Zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą może zostać cofnięte:
Pobierz decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą z powodu wydaniem zezwolenia z naruszeniem prawa.
Pobierz wzór decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą z powodu niezdania rocznego egzaminu klasyfikacyjnego lub nieprzystąpienia do rocznego egzaminu klasyfikacyjnego
Pobierz wzór decyzji w sprawie cofnięcia zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą na wniosek rodziców
Pobierz wzór zawiadomienia o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
Jeżeli rodzice wniosą odwołanie od decyzji w sprawie zezwolenia na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą, dyrektor ma obowiązek przekazania go do kuratora oświaty. Pobierz wzór pisma w sprawie przekazania odwołania wniesionego przez rodzica dziecka od decyzji o odmowie zezwolenia na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.