Udzielenie zgody na edukację domową często rodzi pytanie – czy na miejsce ucznia można przyjąć do oddziału nową osobę? W artykule wyjaśniamy, jak prawo oświatowe reguluje tę sytuację, jakie obowiązki ma szkoła wobec ucznia na edukacji domowej. Sprawdź, czy przejście na edukację domową oznacza „zwolnienie” miejsca w oddziale.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rozwiedzeni rodzice często nie mogą dojść do porozumienia w sprawach dotyczących edukacji dziecka. Jedną z najbardziej spornych kwestii jest decyzja o realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli tzw. nauczaniu domowym. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na nauczanie domowe, gdy jeden z rodziców składa wniosek, a drugi nie wyraża na to zgody?
Za organizację procesu kształcenia uczniów realizujących obowiązek poza szkołą w zasadniczym stopniu odpowiadają rodzice, którym szkoła powinna udzielać wsparcia. Wątpliwości pojawiają się, kiedy edukacja domowa ma dotyczyć ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla którego co do zasady należy opracować IPET? Czy uczeń objęty edukacją domową może być jednocześnie objęty realizacją indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego? Czy szkoła jest zwolniona z realizacji obowiązku kształcenia specjalnego?
Nauczanie domowe to coraz popularniejszy sposób na realizowanie obowiązków edukacyjnych. Wątpliwości pojawiają się, kiedy o edukację domową wnioskują rodzice ucznia technikum. Uczeń technikum może spełniać obowiązek nauki poza szkołą, tj. w edukacji domowej. Sprawdź, na jakich warunkach może być realizowana i jakich formalności należy dopełnić.
Jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Zajęcia te organizuje się jako zajęcia dodatkowe, na ogół dla grupy uczniów i mogą uczestniczyć w nich również dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Sprawdź, jak dokumentować to, że w zajęciach brał udział uczeń objęty edukacją domową. Czy uczeń spełniający obowiązek szkolny powinien być wpisany do dziennika zajęć?
Rodzice dziecka objętego obowiązkowym rocznym wychowaniem przedszkolnym mogą wystąpić z wnioskiem o zgodę na to, by dziecko ten obowiązek spełniało poza przedszkolem. Sprawdź, czy w takim przypadku przedszkole ma obowiązek zapewnienia mu możliwości uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych i korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli inaczej – edukacja domowa, to coraz częściej spotykana forma nauczania. Aby prawidłowo zorganizować takie nauczanie, trzeba dokładnie poznać przepisy. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy z zakresu edukacji domowej, które pomoże dyrektorowi prawidłowo zorganizować tę formę nauki.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.