Opublikowano projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W projekcie znajdują się m.in.: zmiany dotyczące pracy nauczycieli, zatrudniania w szkołach osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, przyznawania świadczeń socjalnych dla uczniów z Ukrainy. Sprawdź, jakie rozwiązania dotyczące kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi są planowane. Czy zrealizowane będą zapowiedzi płynące od kilku dni z Ministerstwa Edukacji i Nauki?
Niepokój związany z sytuacją w Ukrainie, który odczuwamy w ostatnich dniach udziela się również naszym dzieciom i uczniom. Dzieci słuchają rozmów dorosłych. Mają również dostęp do mediów społecznościowych oraz telewizji, gdzie pokazywane są zdjęcia i filmy o wojnie. Już niebawem wielu ukraińskich uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach. Obecna sytuacja wymaga podejmowania rozmów na bardzo trudne tematy, adekwatnie do wieku i wiedzy dziecka. Rolą nauczycieli i pedagogów jest wsparcie uczniów i przygotowanie ich do nowej rzeczywistości szkolnej. Niezwykle ważne jest również reagowanie na wszystkie kryzysy dotyczące dzieci i młodzieży pochodzących z Rosji czy Białorusi. Ci uczniowie są obecni w polskich szkołach. Być może lada moment zaczną edukację z tymi, którzy zmuszeni byli do ucieczki z Ukrainy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W niektórych mediach, jako komentarz do projektu tzw. specustawy ukraińskiej, pojawiła się błędna informacja o tym, że ustawa ta zapewni bezpłatną edukację dla dzieci i młodzieży, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie specustawy. Przyjmowanie dzieci i młodzieży do polskich przedszkoli, szkół i placówek jest możliwe już teraz – przed wejściem w życie specjalnych przepisów.
Większość nauczycieli przygotowuje się na przyjęcie do szkół i klas uczniów z Ukrainy. Wszystkie obawy są uzasadnione, jednak proces adaptacji nie musi być tak trudny, jak się wydaje. Najważniejsze są wrażliwość, cierpliwość i stała obserwacja. O tym, jak przygotować polską klasę na przyjście nowych kolegów i koleżanek, mówi Sofiya Revkovych – nauczycielka pochodząca z Ukrainy.
Liczna grupa dzieci i młodzieży już niebawem zacznie naukę w polskich szkołach. Część z nich trafi do oddziałów przygotowawczych, część do „zwykłych” klas. W obu przypadkach dzieci będą miały kontakt z rówieśnikami z Polski, co jest obecnie niezwykle ważne i potrzebne. Na przybycie uczniów z Ukrainy trzeba się odpowiednio przygotować. W artykule ekspertka udziela praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak przygotować szkołę na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Porady odnoszą się do najważniejszych kwestii, które w aktualnej sytuacji są dużo ważniejsze od realizowania procesu dydaktycznego.
Minister Edukacji i Nauki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zapowiedział tworzenie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy. Oprócz tego poinformował, że fundusze dla organów prowadzących szkoły i przyjmujących uczniów z Ukrainy będą naliczane w cyklu miesięcznym, a nie rocznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy nie musiały angażować własnych środków na ten cel.
Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Dzieci i młodzież będą mogły uzyskać także wsparcie w języku rosyjskim. Sprawdź harmonogram. Przypominamy także o polskim telefonie zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, który działa po nr 116 111.
W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie MEiN przygotowało informację dla nauczycieli i pedagogów dotyczące wsparcia dzieci i młodzieży w obecnej sytuacji.
Polskie prawo oświatowe przewiduje rozwiązania pozwalające na kształcenie i wsparcie uczniów z Ukrainy. Dzieci i młodzież są przyjmowane do polskich szkół na zasadach obowiązujących polskich obywateli. Oprócz pomocy psychologiczno-pedagogicznej mają zapewnioną naukę języka polskiego oraz zajęcia wyrównawcze. Sprawdź, jakie formy pracy z dziećmi cudzoziemskimi przewiduje polskie prawo. Dowiedz się, które dzieci mogą bezpłatnie uczyć się języka polskiego jako obcego. Musimy mieć świadomość, że z powodu obecnej sytuacji w Ukrainie, polskie szkoły powinny przygotować się na przyjmowanie uchodźców.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.