Czy dopiero specustawa ukraińska zapewni bezpłatną edukację dzieciom z Ukrainy?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 7 marca 2022
Czy dopiero specustawa ukraińska zapewni bezpłatną edukację dzieciom z Ukrainy?

W niektórych mediach, jako komentarz do projektu tzw. specustawy ukraińskiej, pojawiła się błędna informacja o tym, że ustawa ta zapewni bezpłatną edukację dla dzieci i młodzieży, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie specustawy. Przyjmowanie dzieci i młodzieży do polskich przedszkoli, szkół i placówek jest możliwe już teraz – przed wejściem w życie specjalnych przepisów.

Ustawa o pomocy obywatelom z Ukrainy faktycznie ma ułatwić procedurę legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Przepisy te nie mają jednak znaczenia w kontekście dostępu do bezpłatnej edukacji.

W aktualnym stanie prawnym, zgodnie z ar. 165 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2916 r. Prawo oświatowe, osoby niebędące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego, a podlegające obowiązkowi szkolnemu, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, na warunkach dotyczących obywateli polskich.

Do czego odnosi się kwestia legalnego pobytu?

O legalnym pobycie w Polsce mowa jest w przepisach, które mają umożliwić:

  • bezpłatny transport do przedszkoli, szkół i placówek dla uczniów z Ukrainy,
  • tworzenie dodatkowych lokalizacji kształcenia
  • przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych ponad limit
  • zatrudnienia pomocy międzykulturowej nieposiadającej certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego,
  • korzystania z pomocy socjalnej.

Nie ma natomiast mowy o tym, że uczniowie, których pobyt nie jest uznawany za legalny nie mogą nieodpłatnie korzystać z kształcenia w Polsce.

W przepisach nie ma wskazania o tym, że z prawo do wychowania przedszkolnego oraz nauki szkolnej mają uczniowie, których pobyt jest uznawany za legalny. Zarówno prawo do edukacji, jak i obowiązek odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego oraz obowiązek szkolny i nauki dotyczą wszystkich przebywających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez dłuższy czas.

Podsumowując: dyrektor publicznej jednostki oświatowej nie ma prawa odmówić rozpatrzenia wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola, szkoły lub placówki na podstawie braku potwierdzenia legalności pobytu w Polsce.

Projekt specustawy, o której piszemy w artykule: Godziny ponadwymiarowe na kształcenie dzieci z Ukrainy – jest projekt specustawy dotyczący nauki szkolnej cudzoziemców został opublikowany na stronie internetowej Sejmu RP. Możesz zapoznać się z nim TUTAJ>>

Marta Wysocka
Dodano: 7 marca 2022

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy