Formy wsparcia dla uczniów z Ukrainy. Narzędzia, którymi dysponuje szkoła organizując kształcenie dla dzieci z Ukrainy

Dodano: 25 lutego 2022
Edukacja i wsparcie dla uczniów z Ukrainy. Jaką pomoc otrzymają dzieci z ukrainy znające tylko ukraiński

Polskie prawo oświatowe przewiduje rozwiązania pozwalające na kształcenie i wsparcie uczniów z Ukrainy. Dzieci i młodzież są przyjmowane do polskich szkół na zasadach obowiązujących polskich obywateli. Oprócz pomocy psychologiczno-pedagogicznej mają zapewnioną naukę języka polskiego oraz zajęcia wyrównawcze. Sprawdź, jakie formy pracy z dziećmi cudzoziemskimi przewiduje polskie prawo. Dowiedz się, które dzieci mogą bezpłatnie uczyć się języka polskiego jako obcego. Musimy mieć świadomość, że z powodu obecnej sytuacji w Ukrainie, polskie szkoły powinny przygotować się na przyjmowanie uchodźców.

Polski system edukacji a kształcenie cudzoziemców

W czasie konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki wskazał, że dzieci i młodzież mogą uczęszczać do polskich przedszkoli i szkół. Już dziś uczniowie z Ukrainy bezpłatnie korzystają z:

  • nauki języka polskiego,
  • zajęć wyrównawczych.

Oprócz tego w szkołach organizowane jest wsparcie asystentów posługujących się językiem ukraińskim. Niestety, te formy wsparcia nie są przewidziane dla wszystkich uczniów przybywających z zagranicy. Nauka języka i zajęcia wyrównawcze dotyczą dzieci i młodzieży z Ukrainy uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Zasady udzielania wsparcia i organizacji nauki obcokrajowców omawiamy w artykule:
Udostępnione na portalu ePedagogika.pl materiały do pracy z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy można pobierać bez logowania TUTAJ >>
ePedagogika.pl
TUTAJ >>

W przedszkolach nie ma bezpłatnej nauki języka

Niestety, nauka języka polskiego oraz zajęcia wyrównawcze nie są organizowane dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. W ich przypadku należy zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

W tym miejscu należy przypomnieć, że pomocą psychologiczno-pedagogiczną obejmuje się nie tylko uczniów, ale także ich rodziców.

Wsparcie dla uczniów z Ukrainy także w ramach dodatkowych zajęć specjalistycznych

W związku z aktualną sytuacją, konieczne jest objęcie szczególną opieką wszystkich uczniów pochodzących z Ukrainy. Przypominam, że potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, szkole i placówce wynika m.in. z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych. Dzieci i młodzież z Ukrainy obecnie znajdują się w kryzysie, nawet jeżeli już od dłuższego czasu przebywają i uczą się w Polsce. Oprócz tego są to uczniowie z doświadczeniem migracji, co również stanowi przesłankę do objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

Dla dzieci z doświadczeniem migracji można organizować zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznych w ramach środków przyznanych na dodatkową pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Niestety, dodatkowych zajęć dla dzieci z Ukrainy nie można zorganizować w przedszkolach.

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy