Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach przygranicznych

Dodano: 25 lutego 2022
Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach przygranicznych

Na stronie internetowej MEiN pojawił się komunikat o możliwości zawieszenia zajęć stacjonarnych przygranicznych szkołach na terenie 8 powiatów przygranicznych z Ukrainą. Rozporządzenie dopuszczające tryb zdalny w szkołach przy granicy zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Ze względu na utrzymujące się szczególne zagrożenie bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, wynikającym z aktualnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, Minister Edukacji i Nauki postanowił, że w szkołach położonych najbliżej granicy z Ukrainą można przejść na nauczanie zdalne. Z podobnymi przepisami mieliśmy do czynienia w czasie trudnej sytuacji na granicy z Białorusią.

Rozporządzenie umożliwiające zawieszenie zajęć stacjonarnych opublikowano 25 lutego 2022 r. Oznacza to, że dyrektorzy będą mogli zawiesić zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach już od poniedziałku.

Rozporządzenie pozwala na zawiedzenie zajęć stacjonarnych w szkołach przygranicznych na terenie 8 powiatów

Rozporządzenie podpisane przez Przemysława Czarnka, umożliwiające zawieszenie zajęć, obowiązuje na obszarze 8 powiatów:

  • bieszczadzkiego,
  • chełmskiego,
  • hrubieszowskiego,
  • jarosławskiego,
  • lubaczowskiego,
  • przemyskiego,
  • tomaszowskiego
  • włodawskiego

a także dyrektorzy szkół i placówek w miastach: Przemyślu i Chełmie, mogą zawiesić zajęcia prowadzone na terenie szkoły i placówki. W tych szkołach i przedszkolach możliwa jest nauka zdalna.

Zawieszenie zajęć stacjonarnych może dotyczyć w szczególności: grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, całej jednostki systemu oświaty.

Rozporządzenie nie wprowadza ograniczeń w zakresie typu szkoły lub placówki albo wieku/klasy do której uczęszczają uczniowie. Zajęcia w przedszkolu, lekcje w szkole itp. mogą zostać zawieszone, jeżeli w opinii dyrektora zagrożone jest bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli.

Stacjonarne zajęcia można zawiesić we wszystkich jednostkach systemu oświaty na ternie 8 powiatów przygranicznych. Rozporządzenie umożliwiające przejście pracę zdalną nie wprowadza ograniczeń.

Konieczna zgoda organu prowadzącego i kuratora oświaty

Dyrektor, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i kuratorium oświaty, może zawiesić wszystkie lub poszczególne zajęcia dla grupy uczniów, oddziału klasowego, etapu edukacyjnego lub dla całej szkoły/placówki. Zajęcia mogą być prowadzone zdalnie lub w inny sposób ustalony przez dyrektora.

Szef MEiN przypomina o zasadach przyjmowania uchodźców do polskich szkół

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki znalazł się również komunikat przypominający zasady przyjmowania do polskich szkół osób niebędących obywateli polskich. Zasady te obowiązują na terenie całego kraju, nie tylko przy granicy z Ukrainą.

Przeczytaj komunikat MEiN w sprawie przyjmowania do szkół uchodźców z Ukrainy

Szczegółowe omówienie przepisów dotyczących kształcenia cudzoziemców w Polskich szkołach:
Udostępnione na portalu ePedagogika.pl materiały do pracy z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy można pobierać bez logowania TUTAJ>>
materiały do pracy
TUTAJ>>
Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy