Nauczyciele szkół feryjnych, którzy są uprawnieni do urlopu uzupełniającego nie powinni przerywać go na okres przerwy świątecznej, jeżeli chcą w tym czasie korzystać z dni wolnych. Dni wolne od zajęć dydaktycznych nie są bowiem dnia wolnymi od pracy. Sprawdź, czy urlop uzupełniający nauczyciela w czasie przerwy świątecznej powinien zostać przerwany.
W czasie rozpoczynających się 16 stycznia 2022 r. ferii zimowych w szkołach mogą odbywać się półkolonie dla uczniów. Ich organizacja wymaga jednak zapewnienia odpowiedniej kadry opiekuńczej. Warto przypomnieć nauczyciele zatrudnieni w szkołach, ale muszą otrzymać odrębne wynagrodzenie. Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych w czasie ferii zimowych korzystają bowiem z urlopu wypoczynkowego, którego nie można przerwać w celu prowadzenia zajęć dla uczniów
W grudniu 2022 r. po raz drugi będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego. Święto przypada na dzień 27 grudnia. Sprawdź, czy będzie to dzień wolny od pracy dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Jeżeli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela, to pierwsza umowa o pracę z nowo zatrudnianym nauczycielem będzie zawierana na czas określony, na okres dwóch lat. Mimo że okres przygotowania do zawodu ma trwać cztery lata, nie ma podstaw do zawarcia umowy na taki okres. Sprawdź szczegóły.
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje wyodrębnienie, w ramach czasu pracy nauczyciela, tzw. godziny dostępności w szkole. Jakie zadania będzie realizował nauczyciel w ramach tej godziny? Czy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich – w tym również nauczycieli wspomagających i specjalistów? Analizujemy przepisy dotyczące planowanych zmian w Karcie Nauczyciela.
Nauczyciele pełniący funkcję wychowawców klas zastanawiają się, czy w czasie wakacji dodatek ten będzie wypłacany w pełnej wysokości, nie niższej niż 300 zł za miesiąc, czy zostanie uśredniony. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, wszystko zależy bowiem od tego, przez jaki okres nauczyciel otrzymywał ten dodatek. Co jednak ważne – wypłata dodatku przyznanego w związku ze sprawowaniem funkcji nie zostanie wstrzymana.
W większości szkół corocznie przeprowadzano ewaluację programu wychowawczo-profilaktycznego. W związku ze zmianą przepisów o nadzorze pedagogicznym oraz dążeniem do odbiurokratyzowania pracy nauczycieli, pojawiają się pytania, czy można zrezygnować z takich czynności. Czy nauczyciele mogą odmówić sporządzenia informacji o realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego?
Po otrzymaniu oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy z powodu częściowej likwidacji szkoły, zmniejszenia liczby oddziałów w szkole lub zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć, nauczyciel może zdecydować się na stan nieczynny. Sprawdź, jakie są konsekwencje przeniesienia w stan nieczynny i zastanów się czy jest to dobre rozwiązanie.
Prawo oświatowe mówi wprost, że nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, ale nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy. A co, jeżeli katecheta uczy też innego przedmiotu? Czy przez wychowawcę klasy należy rozumieć również opiekuna oddziału w przedszkolu? Okazuje się, że zakaz powierzania katechecie funkcji wychowawcy klasy nie jest bezwzględny. Sprawdź, kiedy nauczyciel religii będzie mógł zostać wychowawcą klasy.
Nauczyciel od stycznia 2022 roku zarobki nauczyciela nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie. To z kolei zostało ustalone na poziomie 3010 złotych. Pojawia się jednak problem. Pensje niektórych nauczycieli będą niższe od płacy minimalnej. Tak będzie np. w przypadku nauczyciela stażysty bez przygotowania pedagogicznego. Sprawdź, jak należy rozwiązać ten problem.