Dzień Pustej Klasy powstał w 2012 roku z inicjatywy grupy londyńskich nauczycieli. Jego główną ideą jest promowanie lekcji na świeżym powietrzu. Bliskość przyrody niezwykle pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, wspiera jego koncentrację i rozładowuje stres. Natura rozwija kreatywność i samodzielność dziecka, wzmacniając jego odporność. W czasie proponowanych zajęć dzieci będą zdobywać „Odznakę odkrywcy przyrody” wykonując zadania trenujące zmysły, spostrzegawczość, uważność, pamięć i współpracę.
Realizacja zajęć przeprowadzonych zgodnie ze scenariuszem pozwoli przekazać dzieciom informacje na temat owadów zapylających oraz wyjaśnić znaczenie pszczół w przyrodzie. W czasie zajęć wykorzystano takie metody pracy jak burza mózgów, mapa myśli, zabawy ruchowe.
Zestaw zawiera 6 kart pracy przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klasy I szkoły podstawowej. Na kartach znajdują się ćwiczenia rozwijające wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej, dotyczącej sił przyrody. Zadania polegają na rozpoznawaniu żywiołów oraz wskazywaniu, jakie znaczenie dla człowieka mają: ogień, woda, powietrze i ziemia.
Niewłaściwe zachowanie to dowcip lub zabawa. Tak myśli o swoi postępowaniu wielu uczniów. Nie mają świadomości, że za swoje zachowania mogą także ponieść konsekwencje prawne. Lekcja wychowawcza o odpowiedzialności prawnej ma za zadanie uświadomić im, że ich zachowania to nie tylko „bycie niegrzecznym”.
Propozycja do wykorzystania jako samodzielne ćwiczenie aktywizujące grupę lub jako metoda dzielenia klasy na grupy do pracy w zespołach.
Krótkie, dziesięciominutowe ćwiczenie aktywizujące uczniów. Warto przeprowadzić je w razie zauważenia spadku energii grupy i obniżenia aktywności na zajęciach.
Zawsze jest dobry czas, by przypominać dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny. Szczególnie jednak we wrześniu, gdy dzieci rozpoczynają kolejny rok zabawy i nauki w przedszkolu oraz gdy przypominają sobie lub poznają zasady tam panujące, warto w świadomy, trafiający do dziecięcego sposobu pojmowania świata, przedstawić im np. potrzebę mycia rąk. Sama „pogadanka” nie za wiele się zda, bo dzieci lubią przeżyć i doświadczyć, a takie działania zapewnia książka o intrygującym tytule „Nie liż tej książki”.
Zestaw zawiera 2 komplety kart pracy oraz instrukcję potrzebną do stworzenia instrumentów muzycznych z odpadów. Zadania pozwolą dzieciom dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, w jaki sposób należy segregować odpady powstające w gospodarstwie domowym oraz wykonać instrumenty muzyczne z odpadów powstających na co dzień w gospodarstwie domowym. Zadania można wykonywać w domu, z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa oraz w przedszkolu z nauczycielem.
Zestaw zawiera cztery karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku 5-6 lat. Wykonanie zadań ma na celu rozbudzanie wyobraźni dziecka oraz oswojenie go z zasadami korzystania z książek. Karty pracy są przeznaczone do samodzielnej pracy w domu lub przedszkolu. Dziecko będzie jednak potrzebowała wsparcia polegającego na przeczytaniu poleceń.